Cyclife, dceřiná společnost firmy EDF, bude na základě smlouvy uzavřené s podnikem Societa Gestione Impianti Nucleari SpA (Sogin) zpracovávat přibližně 1 800 tun kovového odpadu vzniklého při vyřazování tří italských jaderných elektráren z provozu. Pětiletá smlouva dosahuje hodnoty asi 28 milionů eur.

jaderná energie - Dceřiná společnost firmy EDF vyhrála smlouvu ohledně snížení množství odpadu v Itálii - Ve světě (Trino Sogin) 1
Odstavená JE Trino (zdroj: WNN)

Smlouva – udělená po osmiměsíčním výběrovém řízení – zahrnuje zpracování a redukci množství kovového odpadu z jaderných elektráren Trino, Garigliano a Latina.

Práce budou zahrnovat třídění a zapouzdření odpadu v areálech jaderných elektráren, přepravu tohoto odpadu a jeho zpracování v závodě společnosti Cyclife v lokalitě Nyköping nacházející se Švédsku.

Firma EDF uvedla, že zpracování odpadu společností Cyclife „výrazně sníží objem odpadu – co se týká společnosti Sogin – a tím pádem by se snížily náklady na likvidaci zbytkového odpadu v Itálii“.

Práce, které má společnost Cyclife provádět po zbytek letošního roku, se zaměří na návrhové inženýrství, plánování a validaci procesu zapouzdření odpadu. Počáteční fáze prací v jednotlivých lokalitách a přeprava do Švédska bude zahájena v roce 2019.

Itálie provozovala celkem čtyři jaderné elektrárny počátkem šedesátých let, avšak rozhodla se postupně odejít od jaderné energie, a to na základě referenda, které následovalo po nehodě v roce 1986 v Černobylu. V roce 1990 byly uzavřeny poslední dvě provozované jaderné elektrárny Caorso a Trino. Plány pro nakládání s odpadem zahrnují rozvoj národního úložiště pro uložení nízko a středně aktivního odpadu a prozatímní sklad vysoce aktivního odpadu. Státní podnik Sogin byl založen v roce 1999, aby převzal zodpovědnost za vyřazování bývalých italských jaderných elektráren z provozu a za výběr lokality pro národní úložiště odpadu.

Firma EDF vytvořila společnost Cyclife Holding v červenci roku 2016 – po zakoupení aktivit v oblasti zpracování odpadu ve švédské firmě Studsvik. Aktivity společnosti Cyclife jsou dodávány prostřednictvím několika dceřiných společností:

  • Cyclife Sweden AB – se zařízeními pro recyklaci kovů, spalování a pyrolýzu v lokalitě Nyköping;
  • Cyclife UK Ltd – se zařízením pro recyklaci kovů poblíž města Workington;
  • a Socodei – provozující zařízení pro zpracování a balení radioaktivních odpadů Centraco ve městě Codolet ve Francii.

 „Trh v oblasti jaderné demontáže a zpracování jaderného odpadu se bude v příštích letech rozvíjet,“ uvedl Sylvain Granger, ředitel firmy EDF pro vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s odpady. „Díky své dceřiné společnosti Cyclife se firma EDF snaží stát lídrem na tomto trhu – tím, že nabízí služby s vysokou přidanou hodnotou, jež využívají desetileté zkušenosti skupiny v oblasti vyřazování z provozu, a její platformu pro nakládání s odpady se specializovanými zařízeními ve Francii, Spojeném království a Švédsku.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..