Společnost Exelon Generation dne 2. února 2018 oznámila, že se rozhodla v říjnu letošního roku trvale odstavit svoji jadernou elektrárnu Oyster Creek v americkém státě New Jersey. Společnost se dohodla se státem na odstavení této jednoblokové JE, a to do konce roku 2019.

jaderná energie - Datum uzavření JE Oyster Creek bylo přesunuto na dřívější termín - Ve světě (Oyster Creek 460 Exelon Generation) 1
JE Oyster Creek (zdroj: WNN)

V lednu 2010 ministerstvo New Jersey Department of Environmental Protection (NJDEP) revidovalo pravidla o používaní vody tak, že pro velké průmyslové objekty, jako jsou elektrárny, není povoleno používat průtokové chlazení. Kvůli ochraně života v řekách by  JE Oyster Creek musela – stejně jako několik dalších uhelných a jaderných elektráren ve státě – vybudovat chladicí věže a jejich související potrubí i čerpací zařízení jako „nejlepší dostupnou technologii“. Společnost Exelon odhaduje, že náklady na výstavbu chladicích věží v areálu jaderné elektrárny Oyster by přesahovaly částku 800 milionů dolarů.

Po jedenáctiměsíčním vyjednáváním a konzultacích s ministerstvem NJDEP dosáhla společnost Exelon dohody, že stát nebude vyžadovat chladicí věže a společnost uzavře tuto elektrárnu v roce 2019. A to navzdory tomu, že společnost Exelon obdržela regulační schválení pro provoz varného reaktoru s instalovaným výkonem 610 MWe až do roku 2029.

Společnost Exelon dne 2. února oznámila, že JE Oyster Creek – která byla dokončena v prosinci roku 1969 – bude trvale odstavena v říjnu letošního roku.

 „Přibližně 500 vysoce vyškolených zaměstnanců jaderné elektrárny Oyster Creek bude nadále provozovat tuto jadernou elektrárnu na světové úrovni až do října 2018“, sdělila společnost. „Někteří setrvají na svých pracovních pozicích i poté – pro bezpečné vyřazení této jaderné elektrárny z provozu.“

 „Tento harmonogram pro odstavení elektrárny poskytne zaměstnancům JE Oyster Creek lepší příležitost ke sledování otevřených pozic v rámci celé rodiny společností spadajících pod podnik Exelon,“ uvedla společnost Exelon. „Rozhodnutí také pomůže společnosti Exelon lépe spravovat zdroje, jelikož náklady na palivo a  údržbu nadále stoupají uprostřed historicky nízkých cen elektrické energie.“

Společnost prohlásila, že bude spolupracovat s místními úředníky, státními agenturami, volenými zástupci a komisí Nuclear Regulatory Commission za účelem naplánování dlouhodobé vyřazování této elektrárny z provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..