Společnost Ontario Power Generation (OPG) může přistoupit k modernizaci třetího bloku jaderné elektrárny Darlington – poté, co obdržela povolení od ministerstva energetiky působícího v dotčené provincii. Modernizace druhého bloku JE Darlington nyní překročila polovinu.

jaderná energie - Další modernizace JE Darlington dostala zelenou - Ve světě (Darlington 3 permisison ceremony OPG 460) 1
Ceremoniál k získání povolení k modernizaci 3. bloku JE Darlington (zdroj: WNN)

Třetí blok JE Darlington bude druhým blokem typu Candu v této jaderné elektrárně, který bude podroben modernizaci v rámci projektu, jenž umožní provoz elektrárny s instalovaným výkonem 3 512 MWe až do roku 2055. Všechny čtyři bloky budou postupně zmodernizovány ve fázích tohoto projektu, jehož hodnota činí 9 miliard amerických dolarů a jehož dokončení je naplánováno do roku 2026.

 „Vláda přistupovala k modernizaci JE Darlington v několika fázích, přičemž každý blok potřeboval individuální schválení,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti OPG Jeff Lyash. „Stálý postup vpřed v případě dalších bloků je důkazem tvrdé práce a odhodlání týmu pracujícího na modernizaci jaderné elektrárny Darlington.“

Výroba elektřiny v provincii Ontario byla v roce 2016 z 90 % bez emisí skleníkových plynů a její dlouhodobý energetický plán z roku 2017, jenž byl publikován v říjnu, uznává modernizaci stávajících jaderných elektráren za nákladově nejvýhodnější alternativu pro splnění požadavků na výrobu pokrývající základní energetick0 zatížení provincie. Jaderná energie – z jaderných elektráren Darlington a Pickering vlastněných společností OPG a z JE Bruce vlastněné podnikem Bruce Power – dodává dostatek energie pro splnění asi 60 % energetických potřeb provincie.

Deset bloků typu Candu má být zmodernizováno v období mezi rokem 2016 až 2033 – čtyři v JE Darlington a šest v JE Bruce. Jaderná elektrárna Pickering bude pokračovat v provozu až do roku 2024, aby zajistila dostatečnou výrobu elektrické energie během modernizace JE Darlington a při počáteční modernizaci JE Bruce. Podnik Bruce Power již zahájil svůj projekt Life Extension Project, v rámci něhož má podnik naplánovanou na rok 2020 jako první výměnu hlavních komponent v šestém bloku.

Prezident a generální ředitel podniku Bruce Power Mike Renchek prohlásil, že obě společnosti prokázaly, že projekty modernizace jaderných elektráren mohou být splněny účinně a efektivně.

 „Dva největší infrastrukturní projekty v Kanadě jsou modernizace podnikem Bruce Power a společností OPG a oba projekty již probíhají bez časového zdržení i bez překročení rozpočtu,“ uvedl. Obě společnosti budou nadále sdílet zdroje a využívat zkušenosti získané ze svých projektů, dodal.

Modernizace druhého bloku JE Darlington byla formálně zahájena dne 14. října 2016, a to po šesti letech plánování. Její dokončení potrvá přibližně 40 měsíců. Tento projekt se dostal za polovinu dne 15. února a probíhá bez časového zdržení i bez překročení rozpočtu, uvedla společnost OPG.

Všech 960 koncových armatur z palivových kanálů reaktoru bylo nyní odstraněno z aktivní zóny reaktoru, což umožňuje zahájit práci na odstraňování tlakových trubek. Toho lze dosáhnout pomocí dálkově řízených automatizovaných výměnných plošin. Odstraňování a výměna 480 kalandrových trubek reaktoru, 480 tlakových trubek a 960 přívodních trubek je největším pracovním souborem v projektu modernizace.

Plánovaná odstávka pro modernizaci JE Darlington vyžaduje, aby modernizace druhého bloku byla dokončena před zahájením prací na třetím bloku, aby bylo možné využít získané zkušenosti. Časový harmonogram společnosti OPG uvádí, že práce na třetím bloku budou zahájeny v únoru roku 2020, na prvním bloku v červenci 2021 a na čtvrtém bloku v lednu 2023.

Glenn Thibeault, ministr energetiky v provincii Ontario, uvedl, že modernizace jaderné elektrárny Darlington zajistí, že „spolehlivá“ jaderná energie bude i nadále „páteří“ ve výrobní flotile této provincie.

 „Tento několikafázový projekt bude i nadále podporovat ekonomickou aktivitu napříč Ontariem, vytvářet pracovní pozice a zajišťovat čistou dodávku cenově dostupné elektřiny v budoucnosti,“ doplnil ministr.

Investice do modernizace jaderné flotily provincie Ontario poskytují strategické výhody pro provincii, uvedl prezident a generální ředitel kanadské asociace Canadian Nuclear Association John Barrett.

 „Naše jaderné elektrárny poskytují nízkonákladovou elektřinu, která je rozhodující pro vytváření pracovních míst a hospodářský růst, zatímco současně umožňuje provincii pokračovat v kompenzování škodlivých emisí skleníkových plynů,“ sdělil.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..