Ruský regulační úřad Rostechnadzor vydal licenci pro závěrečnou fázi spouštěcího procesu – pilotní provoz – na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, která se nachází v blízkosti města Volgodonsk.

jaderná energie - Čtvrtý blok ruské JE Rostov vstoupil do pilotního provozu - Nové bloky ve světě (Rostov 4 460 Rosatom) 1
JE Rostov (zdroj: WNN)

Při oznámení konečného schválení regulátorem dne 20. února státní jaderná korporace Rosatom prohlásila, že tento blok přispěje ročně do federálního rozpočtu částkou 18 milionů dolarů a ve svém prvním roce komerčního provozu sumou ve výši přibližně 30 milionů dolarů za daň z nemovitosti.

Ruský prezident Vladimir Putin se dne 1. února zúčastnil připojení nejnovějšího reaktoru v zemi do rozvodné sítě. Ve stejný den byl blok přiveden na 300 MWe – 40 % jeho kapacity – na dobu čtyř hodin, než byl pozastaven pro testování zařízení a pro potvrzení konstrukčních charakteristik bezpečného provozu.

Svyatoslav Chukavin, zástupce hlavního inženýra pro pilotní provoz bloku, uvedl v prohlášení společnosti Rosatom ze dne 20. února, že výkon elektrárny bude nyní postupně zvyšován na 100 %, přičemž další testy budou provedeny v každé fázi.

Přípravy na fyzické spuštění čtvrtého bloku Rostovské JE započaly dne 6. prosince minulého roku, a to se zakládáním jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dnů bylo instalováno všech 163 palivových článků a dne 29. prosince byl blok přiveden na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu. Regulační úřad Rostechnadzor vydal povolení potřebné k zahájení provozu na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, uvedla dne 23. ledna státní jaderná korporace Rosatom.

Od počátku 80. let jsou pro tuto lokalitu naplánovány celkem čtyři tlakovodní reaktory VVER s instalovaným výkonem 1000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků začala už v 80. letech, avšak pokrok znejistěl. První a druhý blok JE Rostov nakonec vstoupily do komerčního provozu v roce 2001, respektive v roce 2010. Třetí blok byl připojen k rozvodné síti v roce 2015.

Korporace Rosatom zatím neuvedla datum pro zahájení komerčního provozu na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, ale očekává se, že to bude dříve, než na prvním bloku JE Leningrad II, která se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor. Korporace minulý týden uvedla, že první blok jaderné elektrárny Leningrad II – který obsahuje reaktor VVER-1200 – úspěšně dokončil testy požadované pro minimální řízenou úroveň výkonu při přípravě na jeho spouštění během jara letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..