1. bloku čínské jaderné elektrárny San-men s americkým reaktorem AP1000 zatím nebylo uděleno povolení k zavezení jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru, přičemž tento stav trvá již půl roku, aniž by pro to bylo jasné vysvětlení. Uvádí to web Atominfo.ru.

jaderná energie - Čínské AP1000 jsou zatím bez paliva - Nové bloky ve světě (W020170519588016320702 740) 1
Jaderná elektrárna San-men. (Zdroj: SNPTC.com.cn)

Koncem července 2017 byly v bloku úspěšně dokončeny předspouštěcí testy, které provedl čínský úřad jaderného dozoru NNSA (pár týdnů nato proběhly stejné zkoušky v dalším čínském bloku typu AP1000, 1. bloku JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang)). V Číně je obvyklou praxí, že úřad pro jaderný dozor uděluje povolení k zavezení paliva několik týdnů po dokončení předspouštěcích testů. Například v případě jiného čínského bloku ve výstavbě, Tchien-wan-3 (pinyin: Tianwan), který 30. ledna 2018 dosáhl plného výkonu, to trvalo pouhé tři týdny. Avšak San-men-1 je připraven k naložení paliva už půl roku a zatím se nic neděje, stejně je tomu v Chaj-jang-1. Příčiny tohoto neobvyklého stavu nejsou známy.

Je známo, že zatím v Číně proběhla ohledně situace v San-men-1 přinejmenším tři setkání (v srpnu a říjnu 2017 a 4. ledna 2018), jichž se účastnili odborníci z různých organizací včetně kritiků technologie AP1000. Závěry, k nimž došli, si však nechali pro sebe. V listopadu 2017 web Atominfo.ru informoval, že jedním z důvodů neustálých odkladů zavezení paliva do San-men-1 byl dopis známého čínského ekologického aktivisty, adresovaný nejvyšším státním úřadům, v němž vyjadřuje své znepokojení možnými bezpečnostními nedostatky bloků AP1000.

Zmíněný aktivista není ani zdaleka jediným kritikem technologie AP1000 v Číně, negativní názory znějí i z vysokých míst. Na podzim 2017 byla například v čínském tisku uveřejněna série článků Wen Hongjunga, bývalého vysoce postaveného funkcionáře korporace CNNC, který projekt AP1000 označil za „syrový a nedodělaný“. Veteráni jaderného průmyslu požadovali demontáž a detailní prozkoumání čerpacích zařízení v San-men-1, vše nasvědčuje tomu, že mířili až na nejvyšší místa – Státní radu ČLR. Zatím však žádné takové aktivity nebyly zahájeny. Neustálé průtahy se zavážkou paliva zjevně dopadají na všechny nové čínské projekty: v loňském roce bylo v plánu zahájení výstavby osmi nových bloků, všechny s reaktory typu (C)AP, avšak zatím nedošlo k položení prvního betonu a jediný nový projekt, který byl zahájen, je blok s rychlým reaktorem typu CFR-600.

Jedna pozitivní zpráva pro čínské bloky typu AP se však v lednu přece jen objevila. Vláda provincie Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) zařadila bloky San-men-1,2 do seznamu místních zdrojů s nařízením zahájit jejich provoz ve druhé polovině roku. Může to znamenat, že místní politici v Če-ťiang jsou z důvodů známých pouze jim přesvědčeni o nezávadnosti reaktorů. Nelze ovšem vyloučit jinou možnost: že jde jen o pobídku a že v případě dalších průtahů se budou muset provozovatelé elektrárny zodpovídat nejen svým nadřízeným a ústřední vládě, ale také místnímu vedení. 

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..