První 1000MWe jaderná elektrárna v Číně se hlásí o další pionýrský úspěch – jako první v Číně použila díl vyrobený pomocí aditivních technologií. Šlo o uzavírací víko chladicího přístroje ve stanici pro kompresi vzduchu v jaderné elektrárně Daya Bay s reaktorem M310 dodaným v 80. letech z Francie. V pondělí to na svém webu oznámila společnost China General Nuclear (CGN).

jaderná energie - Čínská JE Daya Bay použila 3D tištěný díl - Ve světě (daya bay 1a2 03 1024) 1
JE Daya Bay. (Zdroj: CGN)

Víko je výsledkem vývoje společnosti CGN zaměřeného na uplatnění aditivních technologií při výrobě náhradních dílů pro jaderné elektrárny. Některé díly jaderných elektráren mají složitý tvar a musí splňovat velmi přísné požadavky na provozní podmínky a mechanické vlastnosti, což vede k jejich vysoké ceně a dlouhé době dodání. Díky 3D tisku mohou být složité díly vyrobeny levněji a splňovat požadované parametry, a tak dochází k optimalizaci skladování náhradních dílů a efektivnímu řešení náhlé poptávky.

Společnost China Nuclear Power Operations Co, dcera CGN, pracuje na aplikaci aditivních technologií do jaderné energetiky od roku 2016. Čchin Jü-sin, náměstek generálního ředitele společnosti, řekl, že víko bylo vyrobeno za pomoci 3D tisku ze slitiny EAM235 (obsahuje uhlík, křemík, mangan, chrom, nikl, molybden a měď) a že to představuje velký pokrok v zavádění této technologie do praxe v jaderném průmyslu. Aditivní technologie by mohly přinést revoluční změny v projektování, vývoji, výrobě, údržbě a dodávkách náhradních dílů pro jadernou energetiku, uzavírá Čchin.

CGN je největším čínským provozovatelem jaderných elektráren (světově třetí největší) a má 20 bloků v provozu a 8 ve výstavbě.

Zdroj: CGN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..