První 1000MWe jaderná elektrárna v Číně se hlásí o další pionýrský úspěch – jako první v Číně použila díl vyrobený pomocí aditivních technologií. Šlo o uzavírací víko chladicího přístroje ve stanici pro kompresi vzduchu v jaderné elektrárně Daya Bay s reaktorem M310 dodaným v 80. letech z Francie. V pondělí to na svém webu oznámila společnost China General Nuclear (CGN).

Víko je výsledkem vývoje společnosti CGN zaměřeného na uplatnění aditivních technologií při výrobě náhradních dílů pro jaderné elektrárny. Některé díly jaderných elektráren mají složitý tvar a musí splňovat velmi přísné požadavky na provozní podmínky a mechanické vlastnosti, což vede k jejich vysoké ceně a dlouhé době dodání. Díky 3D tisku mohou být složité díly vyrobeny levněji a splňovat požadované parametry, a tak dochází k optimalizaci skladování náhradních dílů a efektivnímu řešení náhlé poptávky.
Společnost China Nuclear Power Operations Co, dcera CGN, pracuje na aplikaci aditivních technologií do jaderné energetiky od roku 2016. Čchin Jü-sin, náměstek generálního ředitele společnosti, řekl, že víko bylo vyrobeno za pomoci 3D tisku ze slitiny EAM235 (obsahuje uhlík, křemík, mangan, chrom, nikl, molybden a měď) a že to představuje velký pokrok v zavádění této technologie do praxe v jaderném průmyslu. Aditivní technologie by mohly přinést revoluční změny v projektování, vývoji, výrobě, údržbě a dodávkách náhradních dílů pro jadernou energetiku, uzavírá Čchin.
CGN je největším čínským provozovatelem jaderných elektráren (světově třetí největší) a má 20 bloků v provozu a 8 ve výstavbě.
Zdroj: CGN