Studii proveditelnosti týkající se výstavby první čínské jaderné elektrárny pro dálkové vytápění provádějí společnost China General Nuclear (CGN) a univerzita Tsinghua. Jaderná elektrárna by měla využívat domácky vyvinutou technologii nízkoteplotního topného reaktoru NHR200-II.

jaderná energie - Čína plánuje demonstrační projekt jaderného vytápění - Ve světě (NHR200 II reactor 460 CGN) 1
Vizualizace jaderného topného zařízení (zdroj: WNN)

Čínské ministerstvo National Energy Administration (NEA) nedávno uspořádalo schůzku k projednání jaderného vytápění v severní Číně. Výsledkem setkání byla dohoda, že společnost CGN a univerzita Tsinghua by měly připravit předběžné práce pro vybudování demonstračního projektu v Číně. Práce zahrnují plánování a výběr lokality, využívání půdy a vody, havarijní plány, komunikaci s veřejností a aktivní podporu projektu.

Společnost CGN uvedla, že existuje velké množství zkušeností s využíváním jaderné energie pro dálkové vytápění v zahraničí a v Číně již bylo provedeno velké množství výzkumných a vývojových prací v rámci této oblasti.

Výzkumné práce v Číně o možném využívání jaderného vytápění byly zahájeny na počátku 80. let 20. století. Během let 1983-1984 využil výzkumný institut Institute of Nuclear Energy and Technology (INET) na univerzitě Tsinghua svůj tehdejší testovací reaktor bazénového typu k zajištění  tepla pro nedaleké budovy. Výzkumný institut INET mezitím vyvinul dva typy jaderných topných reaktorů – jeden hlubokého bazénového typu a druhý uzavřeného nádobového typu. Reaktor uzavřeného typu byl vybrán jako hlavní směr vývoje. Výstavba experimentálního jaderného topného reaktoru (NHR5) s instalovaným výkonem 5 MWt ve výzkumném institutu INET začala v roce 1986 a byla dokončena v roce 1989. Větší – demonstrační reaktor NHR200-II – byl vyvinut na základě původního reaktoru NHR5.

Senior viceprezident společnosti CGN Šu Kuo-kang (pinyin: Shu Guogang) prohlásil, že nízkoteplotní topný reaktor technologie NHR200-II má vyspělý design a v devadesátých letech prošel bezpečnostním přezkumem prováděným úřadem National Nuclear Safety Administration. Také poznamenal, že tento design byl zařazen jako první v přezkumu ministerstva NEA v oblasti technologií malých jaderných reaktorů v roce 2016.

Koncepce technologie NHR200-II nabízí vysokou bezpečnost a může být použita pro širokou škálu aplikací, řekla společnost CGN. Vedle výroby elektřiny může být také využívána k produkování tepla, vody a páry pro aplikace zahrnující vytápění obytných budov, teplo pro průmyslové účely a dodávky energie do vzdálených oblastí. Poskytuje také flexibilitu v umístění, takže reaktor může být postaven v blízkosti koncových uživatelů. Jeho stavba navíc vyžaduje – podle společnosti CGN – pouze dva až tři roky, pokud se uskuteční v rámci sériové výroby.

Čínská vláda učinila vytápění čistou energií prioritou, poznamenala společnost CGN. V loňském roce orgány v severní Číně vydaly pokyny pro čisté vytápění během zimy. Čínské ministerstvo NEA vydalo pětiletý plán – zahrnující období 2017-2021 – zdůrazňující inovaci v oblasti čisté technologie vytápění a zvažování jaderného vytápění.

Předseda společnosti CGN Che Jü (pinyin: He Yu) uvedl: „Jedná se o první pokus o využívání jaderné energie v Číně k výrobě více než 100 MW tepelné energie, tento projekt bude sloužit jako model pro vytápění čistou energií a je považován za ideální náhradu za spalování uhlí. Pomůže snížit spotřebu uhlí, omezit znečištění a podpořit čistší vytápění v severní Číně.“

Společnost CGN uvedla, že bude „důsledně provádět přípravné práce na tomto projektu, bude tvrdě pracovat na posunutí projektu do fáze žádosti o licenci od vlády a bude usilovat o co nejrychlejší zahájení výstavby s cílem podpořit čisté vytápění severního regionu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..