Prezident tádžické akademie věd, Farhod Rahimi, sdělil 12. února v Dušanbe, hlavním městě Tádžikistánu, že se čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) bude podílet na obnově tádžického výzkumného reaktoru ARGUS-FTI. Píše o tom tádžická informační agentura ASIA-Plus.

jaderná energie - Čína bude financovat obnovu Tádžikistánského výzkumného reaktoru - Inovativní reaktory (soc 880530 1) 1
Reaktor Argus-M, který Rosatom vyvíjí pro mezinárodní trh s lékařskými radionuklidy, je modernější verzí tádžického reaktoru. (Zdroj: Rosatom)

Podle něj bude dalším účastníkem projektu i ruský Rosatom, který je autorem technologie. Plány říkají, že reaktor v Umarovově fyzikálně technickém institutu má být uveden do provozu v roce 2020. K naplnění vládního projektu na renovaci a spuštění reaktoru bude potřeba přibližně 35 milionů dolarů.

Mezivládní dohoda mezi Tádžikistánem a Ruskem o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie, byla podepsána v Tádžikistánu 27. února 2017, během návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina. Dokument, podle kterého budou ruští vědci pracovat na uvedení výzkumného reaktoru v Dušanbe do provozu podepsali Farhod Rahimi, prezident tádžické akademie věd, a Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu.

Dohoda stanovuje podmínky činnosti vědců z obou zemí při mírovém využívání jaderné energie. Dle dohody bude také budoucí provozní personál reaktoru školený v ruských školách a výzkumných zařízeních.

ARGUS je homogenní reaktor (AGR – aqueous homogeneous reactor) o výkonu 20 MW. Palivo tohoto reaktoru je homogenně rozpuštěno v chladivu, takže představuje vodný roztok solí. Konstrukce těchto reaktorů je velmi rozdílná od známých tlakovodních reaktorů. Vyznačují se velmi dobrými samoregulačními schopnostmi, ale bohužel není nyní v provozu ani jeden komerční reaktor tohoto typu. ARGUS byl konstruován v Umarovově fyzikálně technickém institutu, ale nikdy nebyl zprovozněn. Podobný reaktor je provozován v Kurčatovově institutu v Moskvě.

Práce na reaktoru Argus-FTI budou prováděny s ruskou asistencí. První část prací (v letech 2016-2017) se týká výcviku personálu, technické průzkumy projektu a vypracování projektové dokumentace. Druhá část (2018-2020) bude zahrnovat rekonstrukci reaktoru a výrobu zařízení pro produkci radioizotopů a radiofarmak. Zařízení bylo zakonzervováno a předběžné analýzy ukázaly, že přibližně dvě třetiny budou v budoucnu využitelné. Například proběhne kompletní výměna řídicího systému reaktoru.

Zdroj: News.tj

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..