Bolivijská vláda plánuje výstavbu Centra jaderného výzkumu a technologií (CIDTN – Centro de Investigación y Desarrollo en Tecnología Nuclear) zahájit v první polovině letošního roku, jakmile získá všechna povolení nezbytná pro stavbu infrastruktury. Informují o tom bolívijské noviny Cambio.

jaderná energie - Bolívie připravuje výstavbu centra jaderných technologií - Věda a jádro (ECO 4 F1 convenio ABen) 1
Ředitelka ABEN, Hortenzie Jiménezová, a rektor Vojenské inženýrské školy, generál Rommel Morón Romero, podepisují dohodu o spolupráci. (Zdroj: Cambio.bo)

Ředitelka bolivijské Agentury pro jadernou energii (ABEN) Hortensia Jiménezová řekla, že získali rozhodnutí v oblasti zajištění bezpečnosti a zároveň byla zahájena stavba stěn na obvodu stavební parcely. „Doufáme, že v této polovině roku, nechci říkat konkrétní datum, protože vydávání povolení je v rukou jiných institucí, budeme mít všechna povolení nezbytná k zahájení prací,“ řekla Jiménezová.

V září 2017 ve Vídni uzavřela agentura ABEN a ruský Rosatom smlouvu o výstavbě jaderného centra. Studie provedená společností Atomstrojexport, dceřinou společností Rosatomu, potvrdila, že půda v 8. okrsku města El Alto splňuje technické požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na výstavbu moderního technologického komplexu obsahujícího cyklotron, výzkumný jaderný reaktor a další vědecká zařízení.

 

Jaderná medicína

Společnost ABEN uvedla, že se v příštích týdnech očekává uzavření smlouvy s argentinskou společností Invap o zahájení výstavby infrastruktury centra nukleární medicíny pro diagnostiku a léčbu pacientů s rakovinou. „Doufáme, že obyvatelstvo rychle oslovíme nejmodernějšími technologiemi a tím zajistíme včasnou diagnózu a efektivní léčbu,“ dodala Jiménezová.

Síť lékařských center se bude nacházet v Santa Cruz, El Alto a La Paz. Investice do tohoto projektu se po jednání s Invapem snížila ze 165 milionů na 149 milionů dolarů. Podle dohod se odhaduje, že do roku 2019 bude vybudována civilní infrastruktura vybavená pro provádění diagnostiky pomocí lineárních urychlovačů.

 

Dohoda podpoří vzdělávání a výzkum

Minulý týden podepsala Jiménezová dohodu o spolupráci ve vzdělávání a výzkumu v oblasti mírového využívání jaderných technologií s rektorem Vojenské inženýrské školy (EMI – Escuela Militar de Ingeniería) generálem Rommelem Morónem Romerem. Obě instituce se tímto zavázaly rozvíjet postgraduální vzdělávání, specializaci, kurzy, semináře a další programy pro výměnu informací v oblasti jaderné vědy a techniky a podporovat různé stáže.

Zdroj: Cambio.bo

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..