Společnost AEM-technologii (součást strojírenské divize Rosatomu Atomenergomaš) začala vyrábět parogenerátory PGV-1000 MKO, díly hlavního cirkulačního potrubí a kompenzátor objemu pro první blok jaderné elektrárny Kurská II. Ta je demonstračním projektem pro technologii VVER-TOI, nejnovější generaci ruských jaderných reaktorů VVER.

jaderná energie - Atomenergomaš začal vyrábět komponenty pro JE Kurská II s reaktory VVER-TOI - Nové bloky ve světě (d51ac09f481123cbb0a9d637f58e84bc) 1
Polotovary parogenerátorů v hale společnosti AEM-technologii. (Zdroj: Rosatom)

Do volgodonského podniku Atommaš byly dodány čtyři polotovary pro výrobu parogenerátorů a poté začalo obrábění dílů, které budou tvořit plášť parogenerátorů a hlavní nátrubky. Později pracovníci začnou jednotlivé díly svařovat. Pro výrobu komponent pro jaderné elektrárny je charakteristické, že po každé etapě následuje kontrola kvality provedených prací, které se účastní zástupci dozorného úřadu a zákazníka.

Kolektory pro tyto parogenerátory vyrobí podnik společnost AEM-technologii ve svém podniku v Petrozavodsku. Polotovary již prošly vstupní přejímkou do výroby a probíhá jejich obrábění. Dále zde budou vyrobeny díly hlavního cirkulačního potrubí a kompenzátor objemu. Tyto díly již také prošly vstupní přejímkou a jsou nyní ve svařovací hale.

Bloky typu VVER-TOI, které budou v jaderné elektrárně Kurská II postaveny, mají zvýšenou úroveň bezpečnosti a zlepšené technické a ekonomické charakteristiky. Oproti svým předchůdcům se liší například fyzickými rozměry tlakové nádoby reaktoru, které byly mírně zvětšeny, a optimalizací konstrukce parogenerátorů. I rozměry parogenerátorů byly zvětšeny a navíc budou umístěny na reaktorovém sále novým způsobem, který umožňuje odvádět páru jen přes jedno hrdlo.

jaderná energie - Atomenergomaš začal vyrábět komponenty pro JE Kurská II s reaktory VVER-TOI - Nové bloky ve světě (444933 740) 2
Výroba parogenerátorů ve společnosti AEM-technologii. (Zdroj: Aemtech.ru)

Parogenerátory patří k zařízením nejvyšší bezpečnostní třídy, mají průměr přes 4 metry, délku 15 metrů a hmotnost 355 tun. Vnější plášť představuje tlaková nádoba válcového tvaru s eliptickými zakončeními a je v případě reaktorů VVER umístěna horizontálně. Z horní části parogenerátorů vychází kolektory páry. Vnitřní prostor parogenerátorů se dělí na horní a spodní část: v horní se shromažďuje vznikající pára a ve spodní jsou teplosměnné trubičky, kterými proudí voda primárního okruhu. Trubičky mají průměr 16 milimetrů a délku od 10 do 14 metrů, celkem se jich v parogenerátoru nachází 11 000. Jeden blok má čtyři parogenerátory.

V elektrárně Kurská II probíhá výstavba dvou bloků VVER-TOI, které nahradí bloky typu RBMK-1000 po jejich vyřazení z provozu, a jejich spouštění bude s těmito termíny synchronizováno.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..