Rozpočtový zákon, který 9. února podepsal prezident Donald Trump, prodlužuje možnost uplatnit daňové odpočty pro projekty jaderných elektráren, což je klíčové pro dokončení dvou bloků v elektrárně Vogtle. Navíc dle rozpočtového zákona může být tato podpora použita i pro výstavbu komerčních malých reaktorů v USA.

jaderná energie - Americký rozpočet zahrnuje podporu pro JE Vogtle a malé reaktory - Nové bloky ve světě (U3 East02) 1
Staveniště 3. a 4. bloku JE Vogtle v červenci 2017. (Zdroj: Southerncompany.com)

Rozšíření jaderné elektrárny Vogtle v Georgii o dva bloky typu AP1000 trápí dlouhá zpoždění a překročení plánovaného rozpočtu. Úřad Public Service Commission of Georgia vydal rozhodnutí o náhradě daní, které je podle energetické společnosti Georgia Power, budoucího provozovatele nových boků, zásadní pro jejich dokončení.

„Daňové odpočty z výroby elektřiny mají také klíčový význam pro ekonomiku celého projektu,“ sdělili představitelé Georgia Power.

Rozpočtový zákon, který prošel ve čtvrtek 8. února, zvyšuje vládní úvěrový limit a ruší konkrétní termín, dokdy by měly nové bloky ve Vogtle vstoupit do provozu, aby mohly pobírat daňové odpočty ve výši 18 dolarů za MWh vyrobené elektřiny po dobu 8 let provozu.

Původní legislativa, která vytvořila mechanismus daňových odpočtů, měla za cíl podpořit výstavbu flotily nových jaderných bloků ve Spojených státech a stanovovala nejzazší termín zahájení komerčního provozu na rok 2020. Poslední odhad spuštění nových bloků ve Vogtle hovoří o listopadu 2021, takže by tento termíny nestíhaly.

Zrušení lhůty pro uvedení do provozu bude mít pro zákazníky Georgia Power přínos ve výši přibližně 1 miliardy dolarů, protože nebude nutné zvýšit platby za elektřinu, uvedla společnost 9. února.

Rozpočtový zákon také umožňuje menšinovým partnerům osvobozeným od daně z projektu Vogtle (společnost Oglethorpe Power, úřad Municipal Eletric Authority of Georgia a město Dalton), aby daňové odpočty, které na ně připadají, převedly na jiný projekt jako kompenzaci.

Nový zákon je zatím poslední federální pobídkou pro podporu tohoto projektu. V minulosti americké ministerstvo energetiky, aby tomuto projektu pomohlo, poskytlo zhruba 12 miliard dolarů na úvěrové garance snižující náklady všem partnerům s výjimkou města Dalton, které o takové garance nežádalo.

Protože původní legislativa platila pro jaderné bloky o maximálním souhrnném instalovaném výkonu 6000 MW a nyní jsou ve výstavbě pouze dva bloky v elektrárně Vogtle, umožňuje nový zákon ministerstvu energetiky přenést daňové odpočty na jakékoliv jiné bloky, které budou v budoucnu dokončeny. Není důležité, zda by byly schopny splnit původní termín pro získání souhlasu dozorného orgánu.

To znamená, že nezisková velkoobchodní energetická společnost Utah Associated Municipal Power Systems může získat daňové odpočty pro svou plánovanou elektrárnu s modulárními reaktory o celkovém výkonu 600 MW elektrických.

Tato organizace plánuje využít 12 modulárních reaktorů o jednotkovém výkonu 50 MW, ale zatím neučinila konečné rozhodnutí o realizaci tohoto projektu. Modulární reaktory by měly být od společnosti NuScale Power.

„Oba projekty budou sloužit jako základ energetické infrastruktury oblastí Spojených států označovaných jako Jihovýchodní a Horské státy,“ řekla Maria Korsnick, generální ředitelka Nuclear Energy Institute.

Rozšíření programu daňových odpočtů bylo projednáváno v Kongresu od té doby, kdy se ukázalo, že projekty Vogtle a Summer (podobný projekt společnosti South Carolina Eletric & Gas v Jižní Karolíně) nebudou schopny stihnout původní termín 2020 a nezískají tak možnost uplatňovat daňové odpočty.

SCE&G a partnerská společnost Santee Cooper v červenci zrušily rozšíření elektrárny Summer poté, co do projektu vložily přibližně 9 miliard dolarů, s odkazem na nová rizika vzniklá bankrotem a reorganizací dodavatele technologie, společnosti Westinghouse.

Verze prodloužení daňových odpočtů byla zahrnuta již do loňského federálního rozpočtového zákona Sněmovny představitelů, ale nedostala se do konečné podoby zákona, podepsané Trumpem.

Zdroj: Platts.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..