Dvě americké společnosti podaly návrh na zavedení kvóty na uran: pokrytí fixního podílu spotřeby země z domácích zásob. Vyvolal rozporuplné reakce majitelů jaderných elektráren a dal jim podnět k přezkoumání svých strategií týkajících se nákupu paliva. Píše o tom web Atominfo.ru.

jaderná energie - Americké jaderné firmy navrhly uzákonit podíl domácího uranu na trhu, reakce je zatím sporná - Palivový cyklus (Pigeon Mine Operations 740) 1
Uranový důl Pidgeon Mine společnosti Energy Fuels. (Zdroj: Energyfuels.com)

16. ledna 2018 dvě těžební firmy z USA, Energy Fuels a Ur-Energy, podaly návrh k americkému ministerstvu obchodu, v němž vybídly k přezkoumání současného stavu s dodávkami uranu z Kazachstánu, Ruska a Uzbekistánu. Žádají o uplatnění článku 232 zákona Trade Expansion Act z roku 1962, v praxi používaného jen velmi zřídka, který je určen pro ochranu oblastí průmyslu důležitých pro národní bezpečnost před levnějším dovozem, a uzákonění 25% podílu uranu domácího původu na americkém trhu. V současnosti činí podíl amerického uranu na celkové spotřebě trhu pouhých 5 %.

Navíc těžaři apelovali na zavedení strategie Buy America Policy, která nařizuje vládním organizacím a úřadům Spojených států nakupovat pouze uran domácího původu. První známé reakce ze strany majitelů amerických jaderných elektráren byly velmi negativní. Obávají se, že v případě přijetí zákona získá malá skupina domácích těžařů monopolní postavení, které jim umožní diktovat ceny na čtvrtině amerického trhu s uranem, přičemž ceny budou mnohem vyšší, než je tomu u zahraničních dodavatelů. Podle průzkumů jsou tyto domněnky opodstatněné: předběžné analýzy ukazují, že domácí výrobci možná budou muset zvýšit ceny uranu více než dvojnásobně, aby jejich podnikání přinášelo zisk. Vlivná lobbystická skupina Uranium Producers of America odmítla iniciativu Energy Fuels a Ur-Energy podpořit, což není příliš překvapující – její součástí je mimo jiné kanadská těžební firma Cameco. Vlivný senátor John Barrasso považuje kvóty za potřebné a přínosné, někteří analytici pak předpokládají, že vyšší cena amerického uranu bude kompenzována snížením cen dováženého uranu, neboť zahraniční dodavatelé si budou muset na americkém trhu více konkurovat kvůli zmenšení jim přístupného podílu.

Ministerstvo obchodu Spojených států má nyní 270 dní na prozkoumání těchto otázek, poté musí podle zákona předložit zprávu s výsledky svého šetření prezidentovi země. Pokud budou kvóty na americký uran zavedeny, znamená to pro majitele jaderných elektráren, že budou muset přehodnotit své dosavadní strategie nákupu paliva, získat nové prostředky na nákup uranu a vypracovat alternativní způsoby jednání s dodavateli uranu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..