Společnost Florida Power & Light Co. (FP&L) 1. února 2018 požádala o druhé 20leté prodloužení provozu dvou bloků jaderné elektrárny Turkey Point. Jde o vůbec první jadernou elektrárnu, která požádala o prodloužení provozu až na 80 let.

jaderná energie - Americká JE Turkey Point jako první žádá o prodloužení provozu až na 80 let - Ve světě (turkey point 3 740) 1
V elektrárně Turkey Point stojí dva jaderné bloky vedle dvou paroplynových. (Zdroj: FPL.com)

Ve Spojených státech získávají nové jaderné bloky povolení k provozu v délce 40 let. Po uplynutí této doby mohou požádat americký regulační úřad Nuclear Regulatroy Commission (NRC) o prodloužení provozu o dalších 20 let. To v minulosti učinilo 86 amerických jaderných bloků a několik z nich oznámilo, že plánuje žádat i o druhé 20leté prodloužení.

Společnost FP&L koncem ledna uvedla: „Plánujeme v roce 2018 provést dodatečné úpravy stávajících bloků, které dále zvýší jejich výkon v souhrnu o 40 MWe, a zažádat u NRC o obnovení provozního povolení. To nám umožní provozovat bloky až do let 2052 a 2053 a ušetřit miliardy dolarů, které by bylo nutné vynaložit na výstavbu náhradního výkonu.“

Jerud Hanson, vedoucí projektů prodlužování provozu a nových technologií organizace Nuclear Energy Institute (NEI), řekl, že tomuto průkopnickému prodloužení provozu o druhých 20 let předcházely roky výzkumu v rámci programů Long-Term Operation Program organizace NEI a Light Water Reactor Sustainability Program amerického ministerstva energetiky, které se zabývaly bezpečností dlouhodobého provozu jaderných elektráren.

 

„Důsledné inspekce, inovativní technologie údržby a oprav, neustálé modernizace a výměny komponent a systémů a sledování zkušeností z vůdčích jaderných elektráren. To vše v budoucnu zajistí, že jaderné elektrárny budou moci pokračovat v bezpečném provozu,“ řekl Hanson.

Tyto praktiky budou hrát stále důležitější roli, protože polovina jaderných elektráren ve Spojených státech dosáhne v roce 2040 šedesáti let svého provozu. Plánovaný program modernizací jim umožní zůstat v provozu až do hranice 80 let.

Provozní povolení bylo třetímu a čtvrtému bloku elektrárny Turkey Point poprvé obnoveno v roce 2002 a prodloužilo jim provoz do let 2032 a 2033.

„Provoz jaderné elektrárny Turkey Point generuje ročně příjem zhruba 1,7 miliardy dolarů, zaměstnává asi 800 lidí a velké množství pracovníků subdodavatelů. Pravidelné odstávky pro výměnu paliva vyžadují dalších 2500 pracovníků, kteří do elektrárny dojíždí a podporují tak místní ubytovací a restaurační zařízení a další podnikatele,“ uvádí FP&L.

Zdroj: Daily Energy Insider

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..