Již po dvousté se dostavil tým Operational Safety Review Team (OSART) z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do jaderné elektrárny – tentokrát do španělské JE Almaraz – aby přezkoumal postupy důležité z hlediska bezpečnosti.

jaderná energie - Agentura MAAE provedla přezkum provozní bezpečnosti u 200. jaderné elektrárny - Ve světě (almaraz osart mission) 1
Experti z MAAE při prohlídce elektrárny (zdroj: MAAE)

Tým, který se skládal ze 13 mezinárodních odborníků a dvou týmových vedoucích z agentury MAAE, byl pozván španělskou vládou aby strávil přibližně tři týdny ve výše zmíněné elektrárně, s cílem provést přezkum provozní bezpečnosti za pomoci bezpečnostních standardů agentury MAAE – komplexního souboru dokumentů, který odráží celosvětové shody o tom, co je považováno za vysokou úroveň jaderné a radiační bezpečnosti. Týmy OSART činí doporučení i návrhy na zlepšení a rozpoznávají dobré mezinárodní postupy a zkušenosti, které jsou sdíleny na mezinárodní úrovni, což vede k větší bezpečnosti v jaderné energetice.

 „Program OSART se od svého vzniku v roce 1982 významně podílel na posílení bezpečnosti provozu jaderných elektráren po celém světě,“ uvedl Peter Tarren, vedoucí oddělení provozní bezpečnosti agentury MAAE a vedoucí týmu, jenž provedl přezkum ve dnech 5. až 22. února letošního roku v JE Almaraz. Také poznamenal, že mnoho typů problémů zjištěných v minulých letech, se během přezkumů již neobjevují.

 „Mnoho věcí, které jsme nacházeli před nějakou dobou, bylo jaderným průmyslem již opraveno“, řekl Tarren. „Takže nyní přecházíme na další úroveň. Naším cílem je vždy zvýšení bezpečnosti. Nezáleží na tom, jak dobří jste – vždycky se můžete snažit zlepšit.“

Odborníci z týmu OSART vykonávají přezkum strategie – a procesních dokumentů s vedoucími pracovníky elektrárny, aby je porovnali s bezpečnostními standardy agentury MAAE, a navštěvují pracovní prostory v těchto elektrárnách, aby potvrdili správné používaní strategií i procesů. Hledají metody a způsoby chování, které by mohly být zlepšeny pro vyšší bezpečnost, a také osvědčené postupy, jež by mohly být použity ke zvýšení výkonu v jiných elektrárnách.

Odborníci sledují štítky, kabely, ventily, čerpadla, generátory a mnoho dalšího. Dívají se na to, jak jsou uložena zařízení, například zda jsou dobře zajištěna, nebo zda by mohlo dojít k jejich pádu a následnému způsobení škody v případě zemětřesení. Dále sledují, jak snadné je dostat se k nouzovému vybavení a zda je připraveno k použití. Posuzují, zda všichni v elektrárně sdílejí stejnou představu o tom, co znamenají vynikající bezpečnostní opatření, analyzují vedení elektrárny a bezpečnostní kulturu, a také sledují schůze a interakci zaměstnanců elektrárny.

Po třech týdnech intenzivní práce jsou pozorování týmu sestavena do zprávy, která obsahuje doporučení i návrhy na zlepšení bezpečnosti, stejně jako osvědčené postupy, jež by mohly být přijaty někde jinde za účelem posílení bezpečnosti. Zpráva je sdílena s vládou, regulačním orgánem a provozovatelem elektrárny. Ve většině případů je zpráva zveřejněna.

Pro hostitelské jaderné elektrárny je mise OSART významnou investicí – jak z hlediska času zaměstnanců, tak dalších zdrojů. Avšak jedná se o investici, která se vyplatí, řekl ředitel JE Almaraz José María Bernaldo de Quiró.

 „Je privilegium hostit tuto skupinu mezinárodních odborníků, sdílet s nimi informace i zkušenosti a těžit z jejich znalostí a názorů,“prohlásil ředitel elektrárny. „Mise OSART je pro nás příležitostí pro zlepšení bezpečnosti.“

Agentura MAAE přizpůsobila obsah programu OSART s tempem vývoje v jaderné energetice. Například lekce z havárie z roku 2011 v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byly zařazeny do přezkumu.

 „Vyvíjíme a měníme program OSART tak, aby podporoval mezinárodní úsilí o neustálé zvyšování jaderné bezpečnosti,“ řekl Juan Carlos Lentijo, zástupce generálního ředitele agentury MAAE a vedoucí oddělení bezpečnosti a ochrany.

Zdroj: IAEA.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..