Úterý, 27 října
Shadow

Agentura MAAE pomáhá Nigérii při plánování nového výzkumného reaktoru

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zahájila novou službu přímého přezkumu, aby pomohla členským státům při rozvoji infrastruktury pro jaderné výzkumné reaktory. Minulý týden byla v Nigerii provedena první mise s názvem Integrated Nuclear Infrastructure Review for Research Reactors (INIR-RR).

Logo MAAE (zdroj: Energy Mix Report)

Podle agentury MAAE vyžaduje provoz výzkumného reaktoru vnitrostátní infrastrukturu – včetně právního a regulačního rámce – pro zajištění plnění vnitrostátních i mezinárodních závazků při jeho plánování, projektování, výstavbě, provozu a vyřazování z provozu.

Mise INIR-RR vychází ze služby „Milestones Approach“ agentury MAAE, která poskytuje pokyny pro přípravu projektu výzkumného reaktoru tím, že řeší 19 otázek od jaderné bezpečnosti až po palivový cyklus, nakládání s odpadem, finanční zdroje a financování.

 „Přezkum INIR-RR pomáhá členským státům identifikovat a řešit nedostatky v rozvoji infrastruktury v souladu s mezinárodními osvědčenými postupy a platnými bezpečnostními standardy i pokyny agentury MAAE“, uvedla agentura se sídlem ve Vídni.

Andrea Borio di Tigliole, vedoucí sekce pro výzkumné reaktory v oddělení jaderné energetiky agentury MAAE, uvedl: „Zatímco dříve agentura MAAE vykonávala poradní mise na podporu členských států při realizaci programů pro výzkumné reaktory, přezkum INIR-RR nabídne strukturovanější a systematičtější pomoc při posuzování a dalším rozvoji vnitrostátní infrastruktury.“

První přezkumná mise INIR-RR byla provedena minulý týden v Nigérii na pozvání vlády, která plánuje vybudovat druhý výzkumný reaktor v zemi.

Pětidenní mise byla provedena odděleními jaderné energetiky, jaderné bezpečnosti a zabezpečení a oddělením jaderné vědy agentury MAAE a byla realizována jako součást programu technické spolupráce agentury MAAE. Přezkumný tým, vedený Boriem, se skládal ze dvou expertů z Argentiny a Jižní Koreje, stejně jako ze čtyř členů personálu agentury MAAE.

Tým dospěl k závěru, že Nigérie dosahuje „výrazného pokroku“ v posilování infrastruktury pro nový výzkumný reaktor, který by měl zahájit provoz v roce 2025. Tým také učinil doporučení a návrhy zaměřené na pomoc Nigérii při rozvoji infrastruktury, včetně finalizace posuzování nákladů a strategie financování a dokončení plánu rozvoje lidských zdrojů. Dále tým ocenil osvědčené postupy Nigérie při efektivním využívání zdrojů v rámci národních organizací zapojených do projektu.

Simon Mallam, předseda nigerijské komise Nigerian Atomic Energy Commission, prohlásil: „Věříme, že tento přezkum poslouží jak Nigérii, tak k pokračování v plánech výstavby nového výzkumného reaktoru, který poskytne důležité zdroje pro zdravotní péči, průmysl, zemědělství a budování lidských kapacit v příštích desetiletích.“

První výzkumný reaktor v Nigérii – čínský reaktor Miniature Neutron Source Reactor s instalovaným výkonem 30 kW, podobný reaktorům, které jsou provozovány v Číně, Ghaně, Íránu a Sýrii – byl v roce 2004 uveden do provozu na univerzitě Ahmadu Bello University. Tento reaktor slouží pro analýzu materiálů a školení. Agentura MAAE pomáhá s přeměnou tohoto reaktoru pro využívání paliva s nízko obohaceným uranem (low-enriched uranium – LEU) a s navrácením ozářeného paliva s vysoce obohaceným uranem (high-enriched uranium – HEU) zpět do Číny.

Nový, výkonnější výzkumný reaktor bude používat palivo LEU a bude využíván k výrobě radioizotopů pro diagnostiku a léčbu rakoviny, průmyslové aplikace a rozvíjení dovedností a kompetencí, neboť země prosazuje plány na zavedení jaderné energie.

Nigérie je členem agentury MAAE od roku 1964. Tváří v tvář rychle rostoucí poptávce po elektrické energii federální vláda v roce 2007 schválila technický rámec pro jaderný program.

Nigérie usilovala o podporu agentury MAAE, aby do roku 2025 vypracovala plány až pro 4 000 MWe jaderné kapacity. Podpora agentury MAAE zahrnovala v roce 2015 dvě mise do Nigérie, v nichž bylo zjištěno, že národní havarijní připravenost a reakční rámec jsou v souladu s bezpečnostními standardy agentury MAAE. Desetidenní přezkumná mise v rámci služby Integrated Regulatory Review Service agentury MAAE v minulém roce popsala jaderný regulační orgán této země – nigerijský úřad Nigerian Nuclear Regulatory Authority – jako „oddaný“ regulační orgán, který pracuje na neustálém zlepšování jaderné a radiační bezpečnosti.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..