Rada Minerals Council of Australia (MCA) zopakovala svou výzvu pro australskou vládu, aby zrušila zákaz rozvoje jaderné energie. Austrálie musí reformovat své politiky v oblasti daní, průmyslových vztahů, životního prostředí a energetiky, aby ochraňovala zemi před budoucím hospodářským útlumem a poskytovala silnější hospodářský růst, uvedla rada ve svém předloženém předběžném rozpočtu pro federální vládu.

jaderná energie - Zrušte jaderný zákaz, říká rada MCA australské vládě - Ve světě (download) 1
Logo organizace (zdroj: minerals.org)

Písemný návrh čítající 42 stran uvádí, že rada MCA – jež představuje odvětví průzkumu, těžby a zpracování minerálů v Austrálii – vyzývá k opatřením v oblasti daní a stanovení priorit strukturální reformy, včetně legislativy, která zjednoduší proces schvalování projektů a regulace životního prostředí. Rovněž vyzývá vládu, aby zrušila zákaz jaderné energie v Austrálii a odstranila těžbu uranu, zpracování uranu, vyřazování z provozu a rehabilitaci z definice jaderného opatření – tzv. „jaderného spouštěče“ – v zákonu o ochraně životního prostředí a biodiverzitě z roku 1999 (EPBC Act).

„Stávající státní procesy hodnocení a schvalování jsou komplexní a mohou účinně řešit jakákoli významná environmentální rizika,“ poznamenala rada.

Právní předpisy a nařízení o těžbě uranu, včetně pravidel upravujících přepravu a vývoz uranu, by měly být standardizovány v celé zemi, tvrdí tento návrh. Federální zákon o zákazu jaderného průmyslu v rámci zákona EPBC a australský zákon o ochraně proti radiaci a o jaderné bezpečnosti z roku 1998 jsou proti jádru a podkopávají důvěru zahraničních investorů v těžbu uranu v Austrálii, uvádí návrh rady. Odstranění takovýchto zákazů by podpořilo inovace a investice do jaderného výzkumu a technologií a současně zajistilo, že veškeré navrhované jaderné vývoje budou vyžadovat splnění všech příslušných federálních a státních environmentálních, bezpečnostních a dalších regulačních schvalovacích procesů, poznamenala rada MCA.

Cílem australského energetického a klimatického politického rámce by mělo být poskytnutí spolehlivé energie za co nejmenší náklady při plnění národních cílů ohledně snižování emisí. To znamená, že se na všechny energetické zdroje použije technologicky neutrální přístup a současně se vyloučí dotace, kvóty nebo jiné netržní intervence, sdělila rada MCA. Dále identifikovala jadernou energii a uhlí s nízkými emisemi jako kritické zdroje základního výkonu.

„Jaderná energie má tu výhodu, že je schopna vytvářet základní výkon s velmi nízkými emisemi oxidu uhličitého během jejího životního cyklu,“ uvedla rada MCA. „Moderní malé modulární reaktory by mohly nabídnout dlouhodobou stabilní dodávku elektřiny pro podporu domácností, pro průmyslové využití při těžbě a pro další vzdálená města. Zákaz jaderných elektráren v Austrálii brání otevřené debatě o budoucím řízení energetiky a změnách klimatu a je v rozporu s australským exportním uranovým důlním průmyslem.“

Austrálie má 34 % zdrojů světového uranu a je třetím největším výrobcem uranu na světě, zároveň disponuje výzkumným reaktorem Opal o výkonu 20 MWt. Návrh rozpočtu rady MCA vyplývá z její publikace ze září 2017 o zrušení zákazu jaderné energie, v níž uvádí, že vlastní zákaz jaderné energie v zemi také znamenal, že země nebyla schopna vytvořit jaderný průmysl s „vysokou hodnotou a pokročilými technologiemi“.

Australská státní pokladna v září vyzvala k předložení podnětů od jednotlivců, podniků a komunitních skupin, které usilují o prosazení svých názorů na priority pro rozpočet na období 2018-19. Proces předkládání návrhů pro předběžný rozpočet byl formálně uzavřen dne 15. prosince, ale pozdější podání jsou stále přijímána do 31. ledna 2018. Dokončený rozpočet je obvykle představen během druhého úterý měsíce května.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..