Společnost Framatome dne 25. ledna prohlásila, že získala souhlas od francouzského úřadu Nuclear Safety Authority (ASN) a od firmy EDF pro obnovení výroby výkovků pro francouzskou jadernou flotilu ve svém závodě Le Creusot. Schválení odráží plán zlepšení, který byl zahájen pro tuto lokalitu od začátku roku 2016. Tento plán je podle společnosti Framatome nyní dokončen z 90 % a bude zcela implementován v první polovině letošního roku.

jaderná energie - Závod Le Creusot obnovil výrobu výkovků - Ve světě (Areva Creusot Forge 460 ASN) 1
Ilustrační obr. (zdroj: WNN)

Rozhodnutí umožňuje závodu Le Creusot pokračovat ve zvyšování své produkce s cílem dosáhnout 80 ingotů ročně. Zachování a rozvíjení dovedností týmů v závodě Le Creusot je „klíčovým prvkem“ plánu pro zdokonalení tohoto závodu – se zvláštním zaměřením na posílení kultury jaderné bezpečnosti, řekla společnost Framatome.

David Emond, výkonný viceprezident divize Component Manufacturing Business Unit společnosti Framatome, prohlásil: „Povolení obnovit výrobu výkovků pro francouzskou jadernou flotilu je velmi dobrou zprávou pro lokalitu, která potvrzuje úspěšnou realizaci plánu pro zlepšení.“

Dále doplnil: „Celkem 230 zaměstnanců závodu Le Creusot je zapojeno do každodenního nasazení, abychom mohli dodávat zákazníkům zařízení, která splňují nejpřísnější požadavky na bezpečnost a kvalitu v dohodnutých lhůtách.“

Společnost Framatome, jež v loňském roce investovala 7,5 milionu eur do závodu Le Creusot, uvedla, že první fáze kontrolního procesu, která se vztahuje na všechny záznamy týkající se výkovků vyrobených pro jaderný průmysl, je nyní dokončena. Analýza těchto zjištění a zpracování odchylek bude pokračovat až do konce letošního roku, a to v koordinaci se zákazníky a bezpečnostními úřady, uvedla společnost.

Z 6 000 záznamů zjištěných během počátečního šetření odpovídá 3 854 výkovkům instalovaným v jaderných zařízeních.

Audit závodů společnosti Framatome v lokalitách Jeumont a Saint-Marcel byl dokončen v loňském létě, prohlásila společnost, a „nebyla odhalena žádná odchylka, která by měla vliv na bezpečnost komponent“.

Regulační úřad ASN v dubnu 2015 oznámil zjištění anomálie ve složení oceli v určitých zónách hlavy spodní strany tlakové nádoby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville. Detekce této anomálie vedla úřad ASN k tomu, aby požádal společnosti Areva NP a EDF, aby „získaly všechna možná ponaučení z této události“. Kovárna byla od prosince 2015 mimo provoz.

V květnu roku 2016 regulátor sdělil, že probíhající audit kvality v kovárně Le Creusot – kterou společnost Areva zakoupila v roce 2006 – zjistil „nesrovnalosti“ v dokumentaci u 400 komponent pro elektrárny vyrobených od roku 1965.

Framatome je nový název pro společnost New NP – dceřiný podnik firmy Areva NP a držitele operací kolem jaderných reaktorů skupiny Areva Group – po nedávném prodeji společnostem EDF, Mitsubishi Heavy Industries a Assystem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..