Společnost Ťažmaš (subdodavatel v projektu vedeném ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom) vyrobí lapač taveniny pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu s reaktory VVER-1200. Vyplývá to z webu s informacemi o výběrových řízeních Rosatomu.

jaderná energie - Zakázka na lapač taveniny pro JE Akkuyu byla udělena - Nové bloky ve světě (lapac pro novovoronezskou 2 1024) 1
Lapač taveniny pro jadernou elektrárnu Novovoroněžská II, první blok generace III+, který je na světě v provozu. (Zdroj: Rosatom)

Lapač taveniny patří k pasivním bezpečnostním systémům, které zabraňují úniku radioaktivity do životního prostředí. Pokud by došlo k natolik vážné havárii, že selžou několikanásobně zálohované bezpečnostní systémy a systémy pro snížení následků těžké havárie a že dojde k roztavení jaderného paliva a jeho protavení stěnou reaktoru, lapač taveniny tuto velmi horkou hmotu zachytí a zabrání tomu, aby přišla do styku se životním prostředím. Jde o jakousi pojistku, která bude použita v případě, že selže úplně vše ostatní.

Lapač taveniny používají i jiné bloky než typu VVER, například francouzský EPR, jihokorejský APR-1400 a francouzsko-japonský Atmea-1. Lapač taveniny má však oproti těmto západním blokům jinou konstrukci. Jde o ocelovou nádobu válcového tvaru, která je umístěna v reaktorové šachtě přímo pod reaktorem. Vnitřek nádoby je vyplněn tzv. obětním materiálem, který zředí taveninu, sníží její teplotu a zabrání nekontrolovanému rozběhnutí řetězové štěpné reakce. Uvnitř nádoby se tavenina rovnoměrně rozloží a bude dlouhodobě chlazena.

Poprvé byl lapač taveniny použit v čínské jaderné elektrárně Tchien-wan (angl. Tianwan) s reaktory VVER-1000. Později se objevil v indické jaderné elektrárně Kudankulam opět s reaktory VVER-1000 a nyní je součástí typového projektu bloků s reaktory VVER-1200 a modernizované verze bloků typu VVER-1000 (patří ke generaci III+). V případě elektrárny Akkuyu je koncovým odběratelem lapače taveniny společnost Akkuyu Nuklear, která má na starosti realizaci projektu. Cena lapače činí 12 milionů dolarů.

Projekt elektrárny Akkuyu zahrnuje čtyři bloky s ruskými reaktory typu VVER-1200 generace III+, které splňují nejstriktnější, takzvané pofukušimské bezpečnostní požadavky. Výstavba elektrárny, prozatím v rámci počátečního stavebního povolení, byla zahájena 10. prosince 2017. Vydání plnorozsahového povolení a odlití prvního betonu do základů reaktorové budovy se očekává v roce 2018.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..