Žádost o posouzení dopadu na životní prostředí připravená pro jadernou elektrárnu Sinop, druhou plánovanou jadernou elektrárnu v Turecku, byla předložena tureckému ministerstvu životního prostředí a územního plánování. Informoval o tom turecký deník Daily Sabah.

jaderná energie - Žádost o EIA pro JE Sinop je připravena - Nové bloky ve světě (atmea 1 reactor 740) 1
Řez blokem typu Atmea-1. (Zdroj: World-nuclear-exhibition.com)

Podle informací poskytnutých tureckým ministerstvem energetiky a národních zdrojů byla připravena žádost v rámci první fáze procesu získání posudku EIA. Žádost byla připravena podle požadavků dozorného orgánu spravující a vydávající EIA. Jaderná elektrárna bude postavena v nezalesněné krajině v İnceburun v provincii Sinop na pobřeží Černého moře.

Po schválení žádosti ministerstvem životního prostředí a územního plánování bude žádost předložena členům Komise pro kontrolu a hodnocení a také veřejně publikována. Na základě připomínkového řízení a různých studií připraví ministerstvo životního prostředí finální zprávu EIA, kterou předloží k hodnocení Komisi pro kontrolu a hodnocení. Posledním krokem je její návrat na ministerstvo životního prostředí ke schválení, čímž bude potvrzeno, že opatření v oblasti ochrany životního prostředí jsou dostatečná.

Tím povinnosti investora neskončí, protože dodržování parametrů uvedených ve zprávě EIA bude pravidelně kontrolovat ministerstvo životního prostředí jak během výstavby, tak po celou dobu provozu. V případě překročení stanovených hodnot přijdou do hry pokuty zakotvené v právním řádu. Všechny činnosti při realizaci projektu budou důsledně prováděny dle celosvětových zásad a standardů jaderné bezpečnosti.

Pro zahájení stavebních prací v jaderné elektrárně Sinop musí projektová společnost kromě kladného hodnocení EIA držet povolení schvalující lokalitu a projekt a stavební povolení – to vše od dozorného úřadu Turkey Atomic Energy Agency. Přesný termín výstavby bude stanoven až v průběhu získávání těchto povolení.

Proces EIA zahrnuje studie k určení pozitivních a negativních dopadů na životní prostředí a jejím cílem je zabránit poškození životního prostředí. Použití technologických alternativ a jejich vliv na celkové parametry projektu budou sledovány a kontrolovány v průběhu realizace projektu. Před určením rozsahu a formátu zprávy EIA proběhne informační shromáždění pro veřejnost, během nějž veřejnost získá možnost dozvědět se bližší specifikace projektu a vyjádřit své názory a připomínky k výstavbě jaderné elektrárny.

Druhou tureckou jadernou elektrárnu bude stavět francouzsko-japonské konsorcium Atmea. Vzniknou zde celkem čtyři bloky s reaktory Atmea-1 o celkovém instalovaném výkonu 4480 MWe.

Podle dohody bude turecká elektrárenská společnost Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) držet v projektu 49% podíl a konsorcium zaštítí zbylých 51 %. Předpokládané náklady projektu budou podle japonských zdrojů dosahovat 22 miliard dolarů (zhruba 440 miliard korun).

Zdroj: Dailysabah.com

 

O autorovi

admin

jaderná energie - Markíza: K zemi ide druhá veža - Nové bloky ve světě (GSC 6855 740) 2
Předcházející článek

jaderná energie - Bulatom: JE Belene se dokáže zaplatit - Nové bloky ve světě (belene zaklad) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..