Společnost Westinghouse 29. ledna 2018 v Bruselu oznámila, že podepsala prodloužení kontraktu pro dodávky jaderného paliva s ukrajinskou společností Energoatom provozující všechny tamní jaderné elektrárny. Kontrakt zahrnuje dodávky jaderného paliva pro 7 z 15 ukrajinských jaderných bloků v letech 2021 a 2025. Dále kontrakt prodlužuje stávající dohodu pro dodávky paliva do 6 jaderných reaktorů. Kontrakt by v případě neprodloužení vypršel v roce 2020.

jaderná energie - Westinghouse bude dodávat Ukrajině palivo až do roku 2025 - Palivový cyklus (scvvswreqwda32) 1
Porovnání konstrukce palivových kazet TVSA (vlevo) od ruské společnosti TVEL a TVS-W od americké společnosti Westinghouse. (Zdroj: crcd.kipt.kharkov.ua)

„Prodloužení kontraktu upevňuje pozici Westinghouse jako strategického partnera pro ukrajinský Energoatom a prokazuje naši schopnost podporovat Ukrajinu v její snaze o diverzifikaci energetiky. Podle podmínek nového kontraktu budou naše vztahy s Ukrajinou posíleny prostřednictvím plánu zapojit do výroby palivových souborů také místní společnosti,“ sdělil José Emeterio Gutiérrez, prezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse.

Prezident Energoatomu Jurij Nedaškovskij zdůrazňuje, že Energoatom je jediným provozovatelem reaktorů VVER-1000 s plně diverzifikovanými zdroji paliva. „Spolupráce se společností Westinghouse byla nedílnou součástí tohoto cíle,“ dodal Nedaškovskij.

Jaderné palivo od Westinghouse hraje důležitou roli ve snaze Ukrajiny stát se v následujících letech energeticky nezávislou. Westinghouse začal dodávat jaderné palivo na Ukrajinu v roce 2005, kdy dodal první testovací soubory pro 3. blok jaderné elektrárny Južnoukrajinská.

„Jsme potěšeni, že Energoatom věří společnosti Westinghouse jako alternativnímu dodavateli jaderného paliva pro reaktory VVER,“ sdělil Aziz Dag, viceprezident a jednatel firmy Westinghouse Northern Europe.

Výroba a sestavování palivových souborů bude probíhat ve fabrikačním podniku společnosti Westinghouse ve švédském městě Västerås. Zde jsou některé výrobní linky určeny speciálně pro palivo typu VVER. Dodávky podle kontraktu začnou v roce 2021, ihned po skončení stávajícího kontraktu.

Zdroj: Westinghousenuclear.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..