Rosatom plánuje zahájit spouštění prvního bloku jaderné elektrárny Kurská II koncem roku 2022, tedy jen 4,5 roku od betonování základů reaktorové budovy. Informovala o tom agentura TASS.

jaderná energie - Výstavba Kurské JE-II potrvá 4,5 roku - Nové bloky ve světě (priprava podlozi 2 listopad 2017 1024) 1
Výkopové práce na staveništi Kurské JE-II v listopadu 2017. (Zdroj: Rosatom)

Správa Kurské oblasti Ruské federace uvedla, že práce na staveništi probíhají podle harmonogramu a že nové bloky s reaktory VVER-TOI splňují moderní normy jaderné bezpečnosti používané ve světě. „Plánuje se, že první blok elektrárny bude postaven za čtyři a půl roku. Výstavba bude dokončena koncem roku 2022,“ oznámilo podle agentury TASS tiskové oddělení oblastních úřadů.

Celkový objem investic na výstavbu elektrárny dosahuje 450 miliard rublů (zhruba 165 miliard korun). Koncem prosince loňského roku proběhlo na staveništi elektrárny Kurská II slavnostní položení symbolické základní potrubní spojky. Položení spojky s vyrytým nápisem: „Dnes pokládáme základ k budoucnosti. První spojka inovativního bloku typu VVER-TOI“ se zúčastnil i gubernátor Kurské oblasti Alexandr Michajlov. Po skončení ceremonie stavební dělníci začali připravovat betonářské výztuže do výkopu pro základy hlavních výrobních budov nové elektrárny.

V Kurské jaderné elektrárně jsou společností Rosenergoatom provozovány čtyři bloky typu RBMK-1000. Nejstarší z nich by měl být odstaven v roce 2022, kdy jeho výrobu postupně přebere nový blok typu VVER-TOI. Druhý blok jej bude následovat o dva roky později. Reaktor VVER-TOI je zatím nejmodernější vývojovou verzí technologie VVER. Má stejné inovativní bezpečnostní systémy jako jeho předchůdce VVER-1200 a většina změn spočívá v oblasti optimalizace projektu a použití nejmodernějších výpočetních technologií tak, aby byla jeho výstavba levnější a rychlejší.

Zdroj: TASS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..