Společnost New NP, část skupiny Areva zabývající se vývojem a výstavbou nových bloků, bude přejmenováno na Framatome poté, co skončí procedura prodeje skupině EDF a menšinovým akcionářům, uvádí World Nuclear News. Framatome původně pod tímto názvem fungoval jako jedna z prvních francouzských firem zaměřených na konstrukci jaderných reaktorů.

jaderná energie - Ve Francii znovu vznikne Framatome - Ve světě (cover framatome internet) 1
Brzy se Areva NP bude objevovat pod staronovým názvem. (Zdroj: Framatome.com)

Společnost Framatome (Franco-Americaine de Constructions Atomiques) vznikla 1. prosince 1958, mezi zřizovatele patřil například americký Westinghouse a jejím cílem bylo rozvíjet ve Francii reaktory na základě americké technologie PWR. 6. srpna 1975 získal Framatome status hlavního konstruktéra jaderných reaktorů ve Francii a v roce 2001 pak byla společnost zařazena do skupiny Areva.

Uvnitř skupiny byla na základě Framatome vytvořena společnost Areva NP, která se  rámci skupiny specializovala na jaderné reaktory. V roce 2017 byla z Areva NP vyčleněna společnost s názvem New NP, které byla přiřazena většina aktivit včetně JE Olkiluoto a některých dalších. V prosinci 2017 bylo dosaženo konečné dohody o podmínkách prodeje New NP, firmu koupila společnost EDF, menšinovými akcionáři se staly MHI a Assystem.

Po dokončení prodeje New NP získá svůj staronový název Framatome a zhruba 14 tisíc zaměstnanců. V jejím intelektuálním vlastnictví bude zhruba 3500 patentů. Předsedou a prezidentem společnost byl jmenován Bernard Fontana, výkonným ředitelem Philippe Braidy. Dozorčí radu společnosti povede prezident EDF Jean-Bernard Levy.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..