Bylo nainstalováno víko tlakové nádoby reaktoru na prvním ze dvou vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů, které společně tvoří demonstrační jadernou elektrárnu s technologií HTP-PM, jež se staví jako jaderná elektrárna Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung  (pinyin: Shandong).

jaderná energie - V JE Š‘-tao-wan  byla namontováno první víko reaktoru HTR-PM - Inovativní reaktory (HTR PM vessel head installed 460 CNI23) 1
Víko reaktoru HTR-PM. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Víko tlakové nádoby bylo instalováno na druhém bloku dne 27. prosince, oznámila společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23). Při operaci trvající přibližně hodinu a 35 minut byla komponenta vážící 80 tun upevněna k tlakové nádobě pomocí 76 šroubů.

„Jedná se o první instalaci víka tlakové nádoby prvního reaktoru generace IV na světě, což znamená, že montáž vnitřních zařízení tlakové nádoby reaktoru bylo před jeho uzavřením dokončeno,“ uvedla společnost CNI23.

Práce na demonstrační elektrárně s technologií HTR-PM – která obsahuje dva malé reaktory a turbínu – byla zahájena v  lokalitě JE Š‘-tao-wan patřící skupině China Huaneng v prosinci roku 2012. Skupina China Huaneng je vedoucí organizací v konsorciu pro vybudování demonstračních bloků a spolupracuje s firmou China Nuclear Engineering Corporation (CNEC ) a institutem Institute of Nuclear and New Energy Technology na univerzitě Tsinghua University, jenž je vedoucím výzkumu a vývoje. Společnost Chinergy, společný podnik univerzity Tsinghua a firmy CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

Dva reaktory HTR-PM zmíněné demonstrační elektrárny budou pohánět jedinou turínu s výkonem 210 MWe.

Tlaková nádoba prvního reaktoru byla instalována uvnitř kontejnmentové budovy tohoto bloku v březnu roku 2016. Reaktorová nádoba – asi 25 metrů vysoká a o hmotnosti přibližně 700 tun – byla vyrobena společností Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Druhá tlaková nádoba reaktoru byla instalována později ve stejném roce.

První grafitové sférické palivové elementy byly založeny do aktivní zóny reaktoru v dubnu loňského roku. V červenci byly potvrzeny tepelné hydraulické parametry parogenerátoru. Očekává se, že demonstrační elektrárna s technologií HTR-PM bude připojena k rozvodné síti i zahájí výrobu elektřiny v tomto roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..