Časový harmonogram pro spuštění jaderného reaktoru patřící francouzské státní společnosti EDF, který se staví v jaderné elektrárně Flamanville v severní Francii, je „velmi nahuštěný“, prohlásil ředitel francouzského jaderného regulačního úřadu Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN).

jaderná energie - Úřad ASN: Harmonogram pro spuštění reaktoru v JE Flamanville společnosti EDF je velmi nahuštěný - Nové bloky ve světě (Flamanville 3) 1
JE Flamanville (zdroj: World Nuclear News)

Společnost EDF v říjnu minulého roku plánovala, že do konce čtvrtého kvartálu roku 2018 proběhne zakládání paliva do třetího bloku JE Flamanville s evropským tlakovodním reaktorem (EPR), jehož výstavba se značně zpozdila. Dále má firma za cíl, aby byl do konce roku 2019 reaktor v plném provozu.

Šéf úřadu ASN Pierre-Franck Chevet dne 29. ledna řekl novinářům, že regulátor bude potřebovat několik měsíců k tomu, aby přezkoumal dokumentaci společnosti EDF týkající se spuštění reaktoru, a že tento přezkum musí být dokončen ještě před zakládáním paliva.

Úředník z regulačního úřadu ASN pro agenturu Reuters na okraji tiskové konference sdělil, že společnost EDF byla několik měsíců pozadu oproti časovému harmonogramu při poskytování potřebné dokumentace regulačnímu orgánu.

Chevet také uvedl, že úroveň bezpečnosti v jaderných elektrárnách společnosti EDF byla nyní obecně lepší než před rokem, protože problém segregace uhlíku v oceli některých komponent reaktoru byl nyní vyřešen.

Na konci roku 2016 úřad ASN nařídil společnosti EDF uzavřít 12 reaktorů – a to po zjištění nadměrných koncentrací uhlíku v oceli jejich parogenerátorů, což činí tyto komponenty křehčími. Úřad ASN povolil jejich opětovné uvedení do provozu v březnu roku 2017.

Přezkum výrobní dokumentace z jaderné slévárny Creusot Forge patřící společnosti EDF byl nyní dokončen z 50 % a měl by být zcela hotov do konce letošního roku, řekl Chevet.

Obavy z padělání dokumentace vyvolaly v roce 2016 rozsáhlý přezkum ohledně papírování a vedly k uzavření dvou reaktorů, z nichž jeden – nacházející se v jaderné elektrárně Fessenheim v severovýchodní Francii – zůstává mimo provoz.

Chevet doplnil, že pozitivní pro jadernou bezpečnost byla také finanční restrukturalizace francouzského jaderného průmyslu.

Po letech ztrát, které zničily kapitál jaderné skupiny Areva, byla firma rozdělena a rekapitalizována francouzským státem v operaci, jež byla dokončena koncem minulého roku.

Divize jaderných reaktorů skupiny Areva byla prodána společnosti EDF, zatímco její aktivity v oblasti jaderného paliva a těžby uranu byly odděleny do samostatné jednotky a představeny pod novým názvem Orano.

Chevet potvrdil, že úřad ASN vydá konečné rozhodnutí o prodloužení provozu u jaderných reaktorů společnosti EDF v roce 2021 – přičemž první rozhodnutí by mělo padnout už v roce 2020.

Společnost EDF chce prodloužit životnost svých reaktorů ze 40 na 50 let, ale potřebuje k tomu globální schválení úřadem ASN, stejně jako individuální schválení pro každý reaktor.

Úřad ASN chce, aby společnost EDF zvýšila bezpečnost na každém z reaktorů, včetně studie možnosti přidání lapače aktivní zóny – obří betonové mísy ve tvaru popelníku pod reaktor, který může zachytit jaderné palivo v případě natavení.

Zdroj: Reuters.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..