Varný reaktor v jaderné elektrárně Gundremmingen B nacházející se v jižním Německu byl dne 31. prosince trvale odpojen od rozvodné sítě po 33 letech provozu. Vláda přikázala, aby jaderná elektrárna ukončila provoz do konce loňského roku v rámci přeměny německé energetiky.

jaderná energie - Trvalé odstavení německého reaktoru - Back-end (blob 1024) 1
JE Gundremmingen. (Zdroj: RWE)

Část bloku vyvádějící výkon do rozvodné sítě byla od ní odpojena posledního dne minulého roku v poledne a byl trvale odstaven asi o půl hodiny později. Proces odstavení byl prováděn za přítomnosti odcházejícího ředitele elektrárny Michaela Trobitze a jeho nástupce Heika Ringela.

Varný reaktor provozovaný v JE Gundremmingen B s instalovaným výkonem 1 284 MWe od počátku svého provozu – tedy od roku 1984 – vyrobil celkem 330 TWh elektrické energie. Ve svém prohlášení provozovatel, společnost Kernkraftwerk Gundremmingen (KGG), uvedl, že to odpovídá více než polovině roční spotřeby elektrické energie v Německu. Dále poznamenal, že reaktor v JE Gundremmingen B fungoval během svého provozu s koeficientem ročního vužití zhruba 90 %. Reaktor je vlastněn ze 75 % společností RWE a zbylých 25 % patří firmě EOn.

Člen představenstva společnosti RWE Power Nikolaus Valerius prohlásil: „Jsme hrdí na výkon týmu pracovníků jaderné elektrárny Gundremmingen, který provozoval blok B bezpečně a spolehlivě až do poslední hodiny a optimalizoval ho se stejnou profesionalitou.“ Doplnil: „S velkou motivací nyní řešíme bezpečnou demontáž elektrárny.“

Zatímco povolení dozorného úřadu pro vyřazování tohoto bloku z provozu ještě není vyřešeno, společnost KGG uvedla, že nyní začnou práce kolem přemisťování použitého paliva ze skladovacího bazénu v JE Gundremmingenu B do kontejnerů Castor a následně bude toto palivo převezeno do skladovacího zařízení v areálu elektrárny.

V rámci německé politiky vyřazování jaderných elektráren z provozu bude JE Gundremmingen C (blok s varným reaktorem o instalovaném výkonu 1 288 MWe, jenž byl spuštěn v roce 1985) pokračovat v provozu až do konce roku 2021.

 

Politika postupného vyřazování JE

V září 2010 bylo mezi německými provozovateli jaderných elektráren a místní vládou dosaženo dohody ohledně osmiletého prodloužení provozních licencí pro bloky postavené před rokem 1980 a čtrnáctileté prodloužení licencí u bloků, jež do provozu vstoupily po roce 1980. Za to ale vláda vyžadovala daň ve výši 145 eur za každý gram jaderného paliva z uranu nebo plutonia po dobu šesti let, čímž ročně od provozovatelů vybrala zhruba 2,3 miliardy eur, a dotace na podporu obnovitelných zdrojů a revitalizaci úložiště odpadů v solném dolu Asse ve výši 300 milionů eur za léta 2011 a 2012 a ve výši 200 milionů eur za léta 2013-2016. Po roce 2016 měla v platnost vstoupit daň na každou vyrobenou kilowatthodinu v jaderné elektrárně ve výši 0,9 centu za kilowatthodinu. Na konci října roku 2010 byly tyto podmínky přijaty parlamentním hlasováním, které změnilo dva body německého atomového zákona. Horní komora poté rozhodnutí potvrdila v následujícím měsíci.

Poté v březnu roku 2011 vyhlásila německá vláda tříměsíční moratorium na jaderné elektrárny, během kterého měla být jaderná politika Německa přehodnocena, a elektrárny měly být podstoupeny inspekcím. Poté německá kancléřka Angela Merkelová rozhodla, že všechny bloky uvedené do provozu v roce 1980 a dříve budou okamžitě odstaveny. Její rozhodnutí však nebylo založeno na žádném bezpečnostním posouzení a ani nevedlo ke zrušení daní pro jaderné palivo podle předchozí dohody.

V květnu roku 2011, po zvýšení protijaderného tlaku ze strany jednotlivých federálních států, se německá vláda rozhodla obnovit plán předchozí vlády na odstavení všech jaderných bloků v zemi do konce roku 2022, opět bez zrušení daní z jaderného paliva.

Nyní Německu zbylo sedm jaderných reaktorů v provozu s celkovou výrobní kapacitou 9 444 MWe. Dalším reaktorem, který má být uzavřen, je tlakovodní reaktor společnosti EnBW o výkonu 1 392 MWe ve druhém bloku jaderné elektrárny Phillipsburg. Odstaven by měl být v roce 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..