Třetí blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) byl dne 30. prosince připojen k rozvodné síti. Ruskem dodaný reaktor VVER-1000 má podle plánu vstoupit do komerčního provozu v průběhu letošního roku.

jaderná energie - Třetí blok JE Tchien-wan začal dodávat elektřinu do rozvodné sítě - Nové bloky ve světě (Tianwan unit 3 460 CNNC) 1
JE Tchien-wan (zdroj: WNN)

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan obsahují reaktory VVER-1000 AES-91 navržené společností Gidropress a dodané ruskou státní jadernou korporací Rosatom. Hlavním dodavatelem je firma AtomStroyExport, jež zajišťuje dodávky jaderného ostrova. První beton pro třetí blok této elektrárny byl odlit v prosinci 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku byla zahájena v září 2013. Dva stejné reaktory VVER-1000 (v prvním a druhém bloku) započaly svůj provoz v této lokalitě v roce 2007.

Proces založení celkem 163 palivových článků do aktivní zóny reaktoru třetího bloku JE Tchien-wan se uskutečnil dne 18. srpna. Spouštěcí proces byl zahájen 27. září, přičemž o dva dny později dosáhl reaktor první kritičnosti.

Na základě povolení čínského regulátora byl výkon třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan zvýšen na 25 % kapacity, po které byla uvedena do provozu turbína a byly provedeny elektrické zkoušky zařízení a systémů pro dodávání elektřiny. Tento proces byl dokončen dne 30. prosince v 13:29 hodin místního času, poznamenala korporace Rosatom. „Třetí blok byl tímto připojen k rozvodné síti. Všechny systémy byly převedeny do normálního provozního režimu.“

Výstupný výkon z reaktoru bude nyní udržován na úrovni 25 %. Dynamické testy budou později provedeny na kapacitě 50 %, 75 % a 100 %. Po dokončení počátečního testování při plné tepelné kapacitě probíhá demonstrační provoz na nominální kapacitě po dobu 100 hodin, po níž bude následovat předběžná schvalovací procedura. Předběžné přijetí je výchozím bodem dvouleté záruční doby pro provoz třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan. Blok má naplánovaný vstup do komerčního provozu v průběhu letošního roku.

„Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan se provádí v rekordním čase a lze ji považovat za příklad vynikající mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky,“ uvedl Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele korporace Rosatom pro podnikový vývoj a mezinárodní obchod.

Státní rada udělila svůj souhlas pro třetí část JE Tchien-wan (pátý a šestý blok) – oba s Čínou navrženými reaktory ACPR1000 s instalovaným výkonem 1 080 MWe – dne 16. prosince 2015. První bezpečnostní beton byl odlit pro pátý blok později v témž měsíci, zatímco pro šestý blok proběhla tato událost v září 2016. Očekává se, že pátý blok vstoupí do komerčního provozu v prosinci 2020, přičemž šestý blok ho bude následovat v říjnu 2021.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem společnosti CNNC (50 % akcií), firmy China Power Investment Corporation (30% podíl) a skupiny Jiangsu Guoxin Group (20 % akcií).

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..