Navzdory osobní návštěvě prezidenta Emmanuela Macrona v Pekingu je dlouho vyjednávaný obchod francouzské společnosti Areva na výstavbu přepracovacího závodu v Číně v hodnotě 10 miliard eur stále nepravděpodobný, píše agentura Reuters.

 

jaderná energie - Tak blízká a zároveň vzdálená: Čínská smlouva se Arevě stále vyhýbá - Palivový cyklus (La Hague globalni pohled 1024) 1
Přepracovací závod v La Hague provozovaný společností Areva. (Zdroj: Areva)

Během Macronovy návštěvy v Pekingu z minulého týdne, Areva a China National Nuclear Corp (CNNC) podepsaly novou dohodu o výstavbě závodu. Není to však poprvé, kdy byl sice takový dokument podepsán, ale k uzavření definitivního kontraktu nedošlo.

 

Minulé naděje

Jednání začala již před deseti lety, kdy byly ceny uranu rekordně vysoké. V minulosti bylo podepsáno několik sérií nekomerčních francouzsko-čínských memorand o porozumění při výstavbě přepracovacího závodu v Číně, vyprojektovaného Arevou na základě jejího závodu v La Hague na severu Francie.

Přepracování paliva zahrnuje separaci plutonia z použitého paliva a výrobu tzv. směsného paliva (MOX), které je pak možné dále využívat v jaderných elektrárnách.

Avšak fukušimská havárie z roku 2011 a konkurence obnovitelných zdrojů tvrdě dopadají na jadernou energetiku a navíc ceny uranu klesly za poslední desetiletí o 80 %. Z toho důvodu se nákladný a komplikovaný proces přepracování paliva stává méně atraktivním.

jaderná energie - Tak blízká a zároveň vzdálená: Čínská smlouva se Arevě stále vyhýbá - Palivový cyklus (arton34284) 2
Francouzský prezident Emmanuel Macron při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. (Zdroj: cn.ambafrance.org)

Čínský jaderný vědec Li Ning, děkan Fakulty energetiky univerzity Xiamen University a člen expertní komise společnosti State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), vidí poměrně nízkou pravděpodobnost, že Čína podepíše formální smlouvu pro tento projekt.

„V Číně nebyly za poslední 2 roky schváleny nové projekty výstavby jaderných bloků, což odráží dostatek instalovaného výkonu jiných zdrojů a obavy z jaderné energetiky. Přepracovací závod tudíž není tak naléhavě vyžadován,“ dále dodal.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire 9. ledna sdělil, že Paříž byla ujištěna, že smlouva bude podepsána toto jaro.

Francouzští ministři a výkonní ředitelé Arevy však tvrdili podobné věci i v minulosti. V listopadu 2007 sdělila tehdejší ředitelka Arevy Anne Lauvergeonová, že by Areva mohla v Číně vybudovat přepracovací závod během dvou až tří let, ale zatím nebyla podepsána konkrétní smlouva.

Ve svém středečním prohlášení CNNC hovořila o prohloubení čínsko-francouzské spolupráce v jaderném průmyslu, ale nezmínila ani vyhořelé palivo, ani přepracování. Generální ředitel společnosti Areva, Philippe Knoche řekl, že doufá v dokončení podoby smlouvy a zahájení realizace projektu během tohoto roku.

 

Chybí lokalita

Bez toho, že by byla určena lokalita pro přepracovací závod, to však bude obtížné. V roce 2016 Čína kvůli protestům místních obyvatel přerušila předběžné práce na plánovaném staveništi poblíž města Lien-jün-kang (pinyin: Lianyungang), 500 km severně od Šanghaje.

Zdroj z oblasti průmyslu, který projednává tyto záležitosti se CNNC, řekl, že dokud nebude mít Čína jasno ve výběru lokality, zůstane velmi nepravděpodobné, že by smlouva byla podepsaná v dohledné době. „Čas hraje proti Arevě a mnoho lidí v průmyslu je skeptických. Nač ten spěch?“ řekl zdroj agentuře Reuters.

 

Záchrana za každou cenu

Le Maire sdělil, že jednání s Čínou bylo výjimečně obtížné a Francie výrazně tlačila na cenu, aby mohla pokračovat ve vyjednávání. Podle něj by dohoda měla mít hodnotu 10 miliard eur. Před deseti lety Lauvergeonová hovořila o 15 miliardách.

Ministr dále uvedl, že kontrakt na přepracovací závod může zachránit francouzský jaderný průmysl. Po letech ztrát, kdy Areva čerpala z vlastních zdrojů, musela prodat svou divizi pro vývoj a výstavbu jaderných elektráren firmě EDF a vláda v posledních letech vynaložila 4,5 miliardy eur na rekapitalizaci firmy.

Smlouva na výstavbu přepracovacího závodu by mohla být mocnou vzpruhou pro těžební a palivovou divizi společnosti New Areva, jejíž zisky ohrožuje nadbytek uranu. Zřejmě se však jedná o běh na dlouhou trať.

„Záchrana Arevy ale není úkolem čínské vlády, ani čínského jaderného průmyslu,“ říká Li Ning. Také dodal, že Čína zvažovala alternativní řešení pro použité jaderné palivo zahrnující suché sklady.

jaderná energie - Tak blízká a zároveň vzdálená: Čínská smlouva se Arevě stále vyhýbá - Palivový cyklus (plant photo 1024) 3
Přepracovací závod Rokkasho, jehož dokončení se aktuálně očekává v roce 2021. (Zdroj: JNFL.co.jp)

 

Dostatek uranu

Přepracování použitého paliva vyžaduje zařízení, která musí mít zaručenu vysokou úroveň bezpečnosti, která jsou finančně velmi náročná a jejichž výstavba může trvat deset i více let. Analytik v oblasti jaderného průmyslu Mycle Schneider uvádí, že přepracování může stát až desetkrát více než obohacování přírodního uranu.

Kritici informují, že pokud je uranu nedostatek, má přepracování smysl. Použití plutonia ale přináší rizika a obavy z jeho zneužití. Alternativou k přepracování je skladování paliva v bazénech v areálu elektrárny a po určité době převezení do mokrých nebo suchých centrálních skladů.

Spojené státy přepracování paliva vzdaly a ve Velké Británii bylo v minulosti přepracování hojně používáno, ale nyní je spíše na ústupu. Japonský přepracovací závod Rokkasho, vybudovaný za pomoci francouzské Arevy, stále ještě nebyl uveden do provozu kvůli řadě technických problémů.

Kromě Francie jedinou zemí, která přepracovává použité jaderné palivo, je Rusko využívající přepracované palivo ve svém množivém reaktoru. Množivé reaktory jsou pro recyklované palivo velmi vhodné, avšak většina ostatních jaderných zemí jejich projekty opouští.    

„Nemá smysl dělat něco tak přehnaně drahého jako přepracování, když máme k dispozici velké množství čerstvého uranu,“ dodal Schneider.

Zdroj: Reuters.com

O autorovi

admin

1 Comment

    Článek obsahuje zajímavé úvahy . Je jisté, že se atom dostává stále více pod tlak obnovitelných zdrojů, jako je Slunce. Zatímco po havárii ve Fukušimě je výstavba nových atombloků stále dražší a dražší , tak cena nových solárních panelů je naopak nižší a nižší. Čína loni postavila zhruba 54 000 MW v Soláru a vyrobila ze Slunce asi 115 mld. KWh / o rok dříve – 66/. Přírůstek + 50 mld. KWh/rok. To je roční výroba třech našich Temelínů. Čína dokáže postavit nový atomblok o 1000 MW za 4 roky „a něco“. Tím se jí výstavba zlevňuje. Bude to ale do budoucna stačit?? Indie staví podobný reaktor 12 let , = třikrát déle. Energetický průmysl musí řešit na Západě dříve nemyslitelné věci ! Růst spotřeby elektřiny na Západě se zastavil a nebo dokonce klesá ! V USA stagnuje výroba elektřiny posledních 10 let na hodnotě asi 4,3 bil. KWh /hrubá/ a přitom tam přibylo asi 30 milionů obyvatel. To znamená, že výroba elektřiny v USA na jednoho občana už 10 let postupně klesá !! Tak to tu nebylo zatím asi 140 let, od doby kdy v USA někdy 1882 začala pracovat první elektrárna. Pokud výroba něčeho přešlapuje dlouho na místě, není to dobré. Odvětví trpí, potřebuje dynamiku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..