Nejnovější ruský jaderný reaktor, čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny, dosáhl dne 29. prosince první kritičnosti a minimálního kontrolovatelného výkonu. Jedná se o 36. ruský reaktor ve flotile, která pokrývá přibližně 18 % poptávky po elektřině v zemi.

jaderná energie - Spuštění nového reaktoru v JE Rostov - Nové bloky ve světě (Rostov units 1 4 460 Rosatom) 1
JE Rostov (zdroj: WNN)

S integritou a funkčností všech provozních a bezpečnostních systémů, které jsou již ověřeny, je nyní blok v poslední fázi uvádění do provozu. Následuje měření neutronových fyzikálních charakteristik aktivní zóny reaktoru pro potvrzení souladu s konstrukčními parametry a úplný testovací program řídicích a ochranných systémů reaktoru. Během těchto testů bude blok dodávat určitou elektřinu do rozvodné sítě.

Jakmile budou tyto testy dokončeny a reaktor se osvědčí, bude pokračovat v komerčním provozu a bude předán svému majiteli – firmě Rosenergoatom – pro rutinní výrobu elektřiny 24 hodin/7 dní v týdnu.

Rostovská jaderná elektrárna se nachází na břehu Cimljanského vodního díla, téměř 14 km od města Volgodonsk. Od počátku 80. let jsou pro tuto lokalitu naplánovány celkem čtyři tlakovodní reaktory VVER s instalovaným výkonem 1000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků začala už v 80. letech, avšak pokrok znejistěl. První a druhý blok JE Rostov nakonec vstoupily do komerčního provozu v březnu 2001, respektive v říjnu 2010. Třetí blok byl připojen k rozvodné síti v prosinci roku 2014.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..