Společnost Eskom si nemůže dovolit rozšířit svoji jadernou kapacitu, řekl dne 30. ledna Calib Cassim, výkonný finanční ředitel této jihoafrické společnosti. Cassim mluvil s novináři při příležitosti zveřejnění finančních výsledků společnosti Eskom za šestiměsíční období počítané do 30. září 2017.

jaderná energie - Společnost Eskom pozastavila plán jaderné expanze - Nové bloky ve světě () 1
JE Koeberg (zdroj: WNN)

Společnost Eskom, která provozuje jedinou jadernou elektrárnu na africkém kontinentu, zaznamenala 34% pokles průběžných zisků na částku 497 milionů amerických dolarů, a to v důsledku klesajících prodejů a vyšším finančním nákladům.

 „Pokud nemáme udržitelnou bilanci, nemůžeme se zavázat k jaderné energii za předpokladu, že máme omezené finanční prostředky. Nyní je kladen důraz na udržení současných aktiv a až poté na to, zda budeme schopni udržet jadernou energii i v budoucnu,“ prohlásil ředitel Cassim podle zpravodaje SA news.

Cassim uvedl, že zvýšení sazeb o 2,2 % energetickým regulátorem Nersa společnosti Eskom pro rok 2018 vedlo ke 30% snížení zisků z provozních činností. V důsledku této situace společnosti Eskom nezůstávají dostatečné zdroje na to, aby zaplatila zvyšující se finanční náklady.

Ačkoli společnost Eskom zaznamenala provozní zisk ve výši 496 milionů dolarů, zaznamenala také celkovou roční ztrátu ve výši 992 milionů dolarů. Ředitel Cassim uvedl, že do 1. února je zapotřebí finanční injekce ve výši 827 milionů dolarů a do 27. února další v téže hodnotě.

Dluh společnosti Eskom činí 30 miliard dolarů, přičemž u některých z těchto závazků by podle současného výkonného generální ředitele Phakamani Hadebeho společnost měla zvážit jejich přeměnu na vlastní kapitál, aby se snížilo znehodnocování. Společnost Eskom zatím získala 54 % finančních prostředků pro finanční rok 2017/18, doplnil.

 „Potřebujeme další angažovanost s investory a finančními partnery. Musíme si vybudovat důvěryhodnost, kterou je potřebné získat. Potřebujeme zvýšit naši provozní efektivitu,“ řekl ředitel Hadebe a dodal, že je přesvědčen, že společnost „může překonat kritický bod a zlepšit svoji situaci“ a že výzvy ve společnosti Eskom „se týkají méně hlavních provozních otázek“.

Dvoubloková jaderná elektrárna Koeberg patřící společnosti Eskom, jejíž čistá výrobní kapacita činí 1 830 MWe, produkuje přibližně 5 % elektrické energie v Jihoafrické republice.

Jihoafrický plán Integrated Resource Plan pro období 2010-2030 volá po výstavbě 9 600 MWe nových jaderných kapacit – které by měly pokrýt 23 % dodávek elektřiny v zemi. První reaktor by měl být spuštěn podle tohoto plánu do roku 2023.

V prosinci roku 2015 společnost Eskom požádala o informace od společností, které mají zájem o účast v programu, ale nejvyšší soud South African High Court v loňském roce rozhodl, že ministerská rozhodnutí, jež podporují plány zadávání veřejných zakázek v oblasti jaderné energie, jsou nezákonné a protiústavní. Soud rovněž prohlásil, že toto platí i pro mezivládní dohody o jaderné spolupráci – včetně dohod s Ruskem, Jižní Koreou a USA – a rozhodl, že tyto dohody i žádost společnosti Eskom musejí být zrušeny.

V říjnu ministerstvo životního prostředí schválilo konečnou zprávu Final Environmental Impact Report společnosti Eskom pro novou jadernou elektrárnu v lokalitě Duynefontein – v blízkosti stávající JE Koeberg. Uprostřed obvinění z nevhodného jednání nebo korupce však státní podnik Eskom ztratil v minulém týdnu pět vedoucích pracovníků a vyšších úředníků a ratingová agentura Moody snížila společnosti rating.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..