Společnost EDF Energy je přesvědčena, že v roce 2025 bude v provozu jaderná elektrárna Hinkley Point C a že budování JE Sizewell C bude o 20 % levnější, prohlásil dne 17. ledna nový generální ředitel společnosti Simone Rossi ve svém prvním velkém projevu od převzetí podniku od Vincenta de Rivaze. V čele této britské společnosti je Rossi od listopadu minulého roku.

jaderná energie - Společnost EDF Energy očekává 20% úsporu nákladů pro JE Sizewell C - Nové bloky ve světě (Nuclear power station at Sizewell geograph.org .uk 210830 retouched) 1
Současná podoba JE Sizewell (zdroj: Wikipedia)

Podle strategické investiční dohody podepsané v říjnu roku 2016 souhlasila společnost China General Nuclear (CGN) s převzetím podílu o velikosti 33,5 % v projektu JE Hinkley Point C, který patří společnosti EDF. Tato elektrárna má vzniknout v lokalitě Somerset. Dále společnost CGN souhlasila se společným vývojem nových jaderných elektráren – Sizewell v hrabství Suffolk a Bradwell v hrabství Essex. Jaderné elektrárny Hinkley Point C a Sizewell C budou založeny na francouzské reaktorové technologii EPR (European Pressurised Reactor), zatímco nová JE Bradwell bude obsahovat reaktorový design Hualong One. Britská verze reaktoru EPR v prosinci 2012 úspěšně dokončila proces Generic Design Assessment s regulačními orgány Spojeného království, zatímco britská verze reaktoru HPR1000 zahájila tento proces v loňském roce.

Ve svém projevu nazvaném New nuclear – responsibilities and opportunities u soudní budovy Cannington Court, nedaleko staveniště JE Hinkley Point C, ředitel Rossi sdělil, že replikace konstrukčních technik z projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, existující připojení k síti a průzkum nových finančních modelů znamená, že výstavba plánované JE Sizewell C v lokalitě Suffolk by mohla stát o 4 miliardy liber méně.

Časový harmonogram

Jedním z hlavních nynějších cílů pro lokalitu JE Hinkley Pint C je podle slov ředitele Rossiho splnění bodu „J-nula“ v červnu roku 2019 – kdy je plánováno zahájení výstavby nadzemních struktur pro elektrárnu.

„K tomu ale může dojít až poté, co budou dokončeny základy pro první blok. Všechny naše cíle pro rok 2018 nám pomohou dosáhnout tohoto významného milníku v harmonogramu do června 2019,“ uvedl ředitel společnosti EDF Energy. „Za bodem J-nula je naším cílem uvést do provozu první blok elektrárny do konce roku 2025. Věříme, že můžeme tento cíl do roku 2025 splnit? Ano, jsme o tom přesvědčeni.“

Tato sebedůvěra je založena na „inovativních nástrojích“ a poučeních z dalších projektů s reaktory EPR, uvedl. Podrobný 3-D digitální model elektrárny například „pomáhá týmům provést více práce správně hned na první pokus“.

Rossi dále uvedl: „Model zobrazuje návrh až po poslední vypínač světel. Každý inženýr dokáže přesně zjistit, kde se nachází každý ze 4000 kilometrů kabelu a 400 km potrubí, a v jakém pořadí jsou položeny. Každý tým má u sebe ve svých rukou stejný plán, který je k dispozici přímo na staveništi, nikoliv někde v kanceláři. To samotné vytváří velký rozdíl, který výrazně zlepší plnění programu.“

Jiný příklad – jenž ředitel zmínil – je práce s dodavateli „dávno předtím“, než byly v roce 2016 podepsány smlouvy pro projekt. To znamená, že mají přesnou představu o tom, co potřebují a kolik je to bude stát ještě předtím, než začnou pracovat. Dalším bodem zlepšujícím průběh prací je testování zařízení mimo staveniště. To ve výsledku znamená, že kvalita součástí přijímaných na staveništi je zajištěna ještě před tím, než budou dovezeny, vysvětlil.

JE Sizewell C

Společnost EDF Energy „rozumí poselství“ od britské vlády ohledně snížení nákladů a potřebě konkurenceschopnosti pro budoucí jaderné projekty, poznamenal Rossi. Náklady pro spotřebitele jsou tvořeny výstavbou a financováním a u jaderné elektrárny Sizewell C existuje „možnost výrazně snížit obojí“, doplnil.

Klíčem ke snížení nákladů na výstavbu je replikace, uvedl. Například JE Hinkley Point C má osm nouzových generátorů, které musely být navrženy a certifikovány tak, aby splňovaly standardy požadované pro jadernou bezpečnost. Prvních dva budou stát 38 milionů liber, ale zbylých šest bude stát polovinu – přibližně 19 milionů liber za každý, poznamenal. V JE Sizewell se nebude muset opakovat žádná z těchto vývojových nebo certifikačních prací, takže všechny její nouzové generátory budou pořízeny za nižší cenu, dodal.

Opakující se zkušenost s elektrárnou, která je z velké části identická s JE Hinkley Point C, umožňuje snížení kapitálových nákladů o 20 %, vysvětlil.

Úspěšná adaptace designu EPR tak, aby splňoval britské regulační požadavky pro jeho použití v jaderné elektrárně Hinkley Point C znamená „desítky tisíc hodin“ inženýrských prací, které nemusí být pro JE Sizewell C opakovány, sdělil Rossi.

JE Sizewell A obsahovala dva plynem chlazené reaktory Magnox s instalovaným výkonem 210 MWe. Komerční provoz těchto reaktorů byl zahájen v roce 1966 a v prosinci 2006 byly trvale odstaveny. JE Sizewell B obsahuje tlakovodní reaktor s výkonem 1 188 MWe, provoz zahájil v roce 1995 a jeho uzavření se očekává kolem roku 2035.

Rossi prohlásil: „Před lety byl vyhrazen pozemek v lokalitě Sizewell, na kterém bylo vybudováno připojení k síti, které je schopné zvládnout větší elektrárnu, přičemž pozemek se nachází poměrně blízko k poptávce. JE Sizewell C může těžit z této velké výhody s výraznými úsporami v nákladech na připojení k síti.“

Financování

Pokud jde o financování – Rossi prohlásil, že snížení kapitálových nákladů může „výrazně změnit cenu pro spotřebitele“.

Závěrečné dohody, jež umožňují výstavbu dvou reaktorů EPR v JE Hinkley Point C, byly podepsány vládou Spojeného království, společností EDF a podnikem CGN v září roku 2016. Součástí těchto dohod byla i smlouva  Contract-for-difference – CfD a dohody Secretary of State Investor Agreement.

Smlouva CfD – garantovaná cena za elektřinu vyráběnou v JE Hinkley Point C – byla původně sjednána v říjnu 2013 a zaručuje, že elektrárna bude za prvních 35 let provozu získávat 92,50 liber za MWh. Tato cena za elektřinu z jaderné elektrárny Hinkley Point C klesne na 89,50 liber za MWh, pokud bude přijato konečné investiční rozhodnutí pro JE Sizewell C.

Rossi poznamenal, že akcionáři projektu „nesou veškeré riziko“ budování JE Hinkley Point C a dodal, že Národní kontrolní úřad navrhl, aby byly do budoucna zvažovány další modely financování.

„S vládou bychom měli prozkoumat alternativní modely financování, které mohou vytvářet podmínky, kdy se institucionální investoři (jako penzijní fondy) mohou účastnit, což předtím nemohli. JE Sizewell C bude osvědčenou technologií, která bude představovat sedmý a osmý blok typu EPR na světě. První čtyři bloky budou brzy v provozu v Číně, Francii a Finsku,“ uvedl ředitel. „Neříkám, že financování bude snadné – se zavedením správného rámce to však bude možné.“

Pokrok v projektu Hinkley Point C

Mateřská společnost společnosti EDF Energy – francouzská firma EDF – uvedla, že blok typu EPR, jenž se staví v jaderné elektrárně Flamanville ve Francii, bude připojena k rozvodné síti v květnu 2019 a dosáhne plného výkonu v listopadu 2019. Reaktory EPR se rovněž budují ve třetím bloku JE Olkiluoto ve Finsku a v prvních dvou blocích JE Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně. Třetí blok JE Olkiluoto se staví od roku 2005, přičemž od počátku projektu došlo k několika revizím jeho data spuštění. Nyní se tento významný milník očekává do konce roku 2018. První blok čínské JE Tchaj-šan, který je ve výstavbě od roku 2009, měl podle plánů zahájit provoz ve druhé polovině roku 2017, zatímco druhý blok téže elektrárny měl být spuštěn v první polovině roku 2018. Společnost CGN však koncem prosince minulého roku uvedla, že uvedení prvního bloku do provozu se nyní očekává v tomto roce a druhý blok ho má následovat v roce 2019.

Rossi poznamenal, že v jaderné elektrárně Hinkley Point C společnost EDF Energy buduje pátý a šestý reaktor svého druhu.

„Jedná se o jeden z největších infrastrukturních projektů v Evropě, který zajistí spolehlivé dodávky elektřiny na 60 let. Stejně jako je tomu u každého významného projektu v oblasti infrastruktury – víme, že budeme čelit velkým výzvám a je naším úkolem vypořádat se s nimi. Nikdy nebudeme kompromitovat bezpečnost a kvalitu. Důležitý je také náš dopad na místní ekonomiku,“ uvedl.

Přibližně 4 000 podniků v jihozápadní oblasti Anglie je registrováno k práci na projektu JE Hinkley Point C a do roku 2020 bude každý rok vynakládáno 200 milionů liber do místního hospodářství, poznamenal Rossi.

„Peníze poputují do specializovaných a odborných firem jako např. společnost Blackhill Engineering z města Exeter,“ řekl. „V listopadu komise Social Mobility Commission zdůraznila výzvy, jimž západní Somerset čelí při poskytování příležitostí mladým a znevýhodněným lidem. Tento problém se tak snažíme intenzivně řešit a jsem potěšen, že projekt JE Hinkley Point C hraje důležitou roli,“ dodal.

Centrum Construction Skills Centre připravuje novou pracovní sílu pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C i pro další velké projekty ve Spojeném království, uvedl Rossi.

„Stážisté se učí dovednosti v oblastech, jako je obrábění oceli, kterých je národní nedostatek. Příští měsíc se zde v Canningtonu otevře vysoká škola National Nuclear College. Bez kvalifikovaných lidí by nebylo možné dokončení projektu. Chci využít této příležitosti, abych poděkoval místním podnikům, radám a vzdělávacím zařízením. Bez jejich podpory by toto nebylo možné,“ sdělil na závěr.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..