Britská a japonská vláda souhlasily, že prozkoumají podmínky společného financování jaderné elektrárny ve Walesu, což změkčuje předešlé zamítnutí ze strany Spojeného království poskytnout veřejné prostředky pro financování výstavby nových jaderných bloků.

jaderná energie - Spojené království a Japonsko společně pro veřejné financování výstavby JE Wylfa - Nové bloky ve světě (Wylfa PAC3 Main Site Ref 5 Low Res Final v5 1024) 1
Vizualizace nových bloků typu ABWR. (Zdroj: Horizon Nuclear Power)

Londýn a Tokio si vyměnily oficiální dopisy, ve kterých jednotlivé vlády vyjadřují podporu projektu výstavby nové jaderné elektrárny v lokalitě Wylfa na ostrově Anglesey. Dále souhlasí s tím, že zváží poskytnutí příspěvku na její financování. Anglickému deníku Financial Times to potvrdilo několik osob zapojených do projektu.

Projekt Wylfa Newydd (velšsky Nová Wylfa) rozvíjí společnost Horizon, dceřiná společnost Hitachi, japonské korporace, jejíž technologie budou v elektrárně použity.

Financování částečně z veřejných prostředků představuje nový přístup k výstavbě jaderných bloků ve Spojeném království těžící z toho, že vláda má přístup k levným půjčkám, čímž může snížit kapitálové náklady. Nový způsob by však také vystavil daňové poplatníky některým s tím spojeným vysokým nákladům a velkému riziku.

Ministři přehodnocují svou koncepci po silné kritice výstavby elektrárny Hinkley point C v Somersetu, jejíž cena má dosáhnout 20 miliard liber (zhruba 570 miliard korun). Celkové náklady tohoto projektu hradí francouzští a čínští investoři, kterým se peníze vrátí zpět prostřednictvím odvodů z účtů za elektřinu.

Britský Národní kontrolní úřad minulý rok prohlásil projekt Hinhley za „rizikový a nákladný“ obchod a sdělil vládě, že by měla zvážit převzetí některých rizik spojených s realizací, aby tak snížila cenu elektřiny pro odběratele.

Jeden z členů vlády Spojeného království sdělil, že ministři hledali „kreativní řešení“ pro budoucí projekty, které bude odlišné od Hinkley Point C i od modelu z 50. let min. stol., kdy plné náklady hradila vláda.

Hinkley Point C je první novou jadernou elektrárnou, které se od 90. let min. stol. začaly ve Spojeném království stavět, a projekt Wylfa Newydd je v nejpokročilejší fázi z několika dalších plánovaných elektráren, které se snaží získat finanční podporu.

Britská vláda počítá s novými jadernými zdroji jako náhradou za velké množství stárnoucích uhelných a jaderných elektráren, které budou uzavřeny v průběhu následující dekády.

Japonské noviny Asahi Shimbun informovaly druhý lednový týden o ochotě britské a japonské vlády ke spolupráci s finančními institucemi. Hlavní témata jednání se týkají poskytnutí půjčky ve výši 20 miliard dolarů (zhruba 400 miliard korun) určených pro financování projektu Wylfa Newydd a také získání podílu ve společnosti Horizon.

Několik lidí zapojených do projektu sdělilo, že prozatím nebyly specifikovány detaily případné dohody, ale výměna dopisů mezi oběma vládami koncem loňského prosince „zvýšila důvěru všech stran“.

Vedení průmyslu informuje, že levné financování od vlády je klíčové, pokud mají budoucí jaderné projekty dodávat elektřinu výrazně levněji než 92,5 libry za MWh, což je slíbená mez pro EdF realizující projekt Hinkley Point C. Většina vlády však zůstává opatrná při poskytování finančních prostředků a snaží se najít způsob podpory nových jaderných elektráren bez veřejného financování.

Kritici však namítají, že je bláhové vynaložit peníze spotřebitelů na jadernou energetiku, když jsou k dispozici obnovitelné zdroje energie, konkrétně offshore větrné elektrárny, jejichž náklady klesají. Navíc se většina ostatních jaderných projektů v Evropě i ve Spojených státech zpožďuje a překračuje plánovaný rozpočet o miliardy dolarů.

„Obnovitelné zdroje, včetně offshore větrných elektráren, jsou nyní levnější než jaderné zdroje, dají se stavět rychleji a navíc u nich nehrozí rizika překročení nákladů a nevyžadují ukládání radioaktivního odpadu,“ sdělil Gerard Wynn z think-tanku Institut pro ekonomii energetiky a finanční analýzy.

Úřad britské vlády pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii sdělil, že jaderná elektrárna hraje „životně důležitou roli“ při přechodu na nízkoemisní hospodářství. Vláda také pracovala s dodavateli jaderných technologií s cílem „zajistit konkurenceschopné náklady projektů, které se připravují, a zajistit z nich Spojenému království hospodářské výhody“.

Mluvčí společnosti Horizon sdělil, že je přesvědčen, že jejich rozhovory s britskou a japonskou vládou „dosáhnou v blízké budoucnosti úspěšného závěru“.

Duncan Hawthorne, výkonný ředitel společnosti Horizon, minulý měsíc informoval ve Financial Times, že Hitachi již vynaložila 2 miliardy liber na projekt a než vynaloží další finanční prostředky, přeje si, aby byl do poloviny letošního roku vidět v této věci solidní pokrok.

Zdroj: FT.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..