Sobota, 31 října
Shadow

Slovensko odstoupilo od memoranda ohledně těžby uranu

Slovensko odstoupilo od memoranda o spolupráci ohledně příprav na případnou těžbu uranu na východě země, které v roce 2012 uzavřelo s kanadskou společností European Uranium Resources. Novinářům to dnes řekl ministr hospodářství Peter Žiga. Zrušení memoranda požadovali představitelé samosprávy a proti těžbě uranu na Slovensku se dříve prostřednictvím petice vyslovilo přes 113 000 obyvatel.

Uranová ruda připravená k vyvezení na povrch. (Zdroj: DIAMO)

„Vzhledem k tomu, že jsem zásadně proti těžbě uranu u Košic (…), dnešním dnem jsem jako ministr hospodářství od memoranda odstoupil,“ řekl Žiga.

Práce na projektu případné těžby uranu podle ministra už delší dobu nepostupují a mezitím Slovensko také zpřísnilo zákony v této záležitosti. Změnou zákona například podmínilo vydání povolení k těžbě uranu souhlasem obyvatel dotčených obcí v místním referendu.

Ministr uvedl, že odstoupení od memoranda nepředstavuje žádné riziko pro stát a že šlo o právně nezávazný dokument. „Ministerstvo dlouhodobě považovalo toto memorandum za bezpředmětné a nevykonatelné. Je to symbolický odkaz pro obyvatele východního Slovenska a potvrzení našeho úsilí proti těžbě uranu,“ řekl Žiga. Dodal, že nástupnickou společností European Uranium Resources se mezitím stala společnost Forte Energy.

Na Slovensku jsou podle dřívějších informací tamních úřadů tři lokality, kde se nacházejí radioaktivní nerosty.

V České republice se těžil uran v dole Rožná do loňského dubna, kdy byl tento poslední činný uranový důl nejen v Česku, ale i ve střední Evropě uzavřen.

Zdroj: ČTK

1 Comment

  • […] 24. ledna 2018 ATOMINFO.cz: “Slovensko odstoupilo od memoranda ohledně těžby uranu.” Slovensko odstoupilo od memoranda o spolupráci ohledně příprav na případnou těžbu uranu na východě země, které v roce 2012 uzavřelo s kanadskou společností European Uranium Resources. Novinářům to dnes řekl ministr hospodářství Peter Žiga. Zrušení memoranda požadovali představitelé samosprávy a proti těžbě uranu na Slovensku se dříve prostřednictvím petice vyslovilo přes 113 000 obyvatel…celý článek…celý článek […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..