Podle plánu saúdské vlády proběhne v březnu nebo dubnu předběžná kvalifikace firem ze dvou až tří zemí, které by se mohly účastnit tendru na výstavbu tamních jaderných elektráren. Podle agentury Reuters to 15. ledna 2018 uvedl státní úřad zodpovědný za přípravu výstavby jaderných elektráren.

jaderná energie - Saúdská Arábie plánuje kvalifikovat dodavatele jaderných bloků - Nové bloky ve světě (1341793027205) 1
Vizualizace elektrárny s malým reaktorem SMART, která Saúdská Arábie plánuje stavět ve spolupráci s Jižní Koreou. (Zdroj: KAERI.re.kr)

Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, chce pomocí jádra diverzifikovat svou energetiku a uvolnit více ropy k vývozu. Tamní vláda plánuje do roku 2032 postavit jaderné elektrárny o celkovém výkonu 17,6 gigawattů, což odpovídá přibližně 16 blokům. Jaderný program Saúdského království je tak jedním z nejlákavějších kousků na současném jaderném trhu, kde je po fukušimské havárii menší poptávka.

„V současnosti vyhodnocujeme odpovědi na žádost o informace, kterou jsme jednotlivým dodavatelům zaslali, a příští měsíc si je pozveme k osobnímu jednání,“ sdělil novinářům Abdul Malik al-Saberi, poradce organizace King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KACARE).  

Podle al-Saberiho bude smlouva mezi vládou Saúdské Arábie a vítězem tendru podepsána v roce 2019 po sestavení konečného seznamu účastníků, což by mělo nastat ke konci letošního roku. Podle současných plánů bude nová jaderná elektrárna se dvěma bloky o celkovém výkonu 2-3,2 gigawattů uvedena do provozu v roce 2027.

Al-Saberi řekl, že saúdská vláda v současnosti vyhodnocuje podmínky, které nabízejí společnosti z pěti zemí: Číny, Ruska, Jižní Korey, Francie a Spojených států. Zástupci firem z Ruska a Jižní Korey prohlásili, že se plánují zúčastnit tendru. Zdroje Reuters uvádějí, že americká Westinghouse vyjednává vytvoření konsorcia s jinými jadernými společnostmi ze Spojených států. Francouzská státní EDF rovněž plánuje, že se výběrového řízení zúčastní.

Saúdská vláda již projevila zájem o uzavření dohody o spolupráci v jaderné energetice se Spojenými státy a její zástupci již pozvali Američany k účasti na vypracování dlouhodobého jaderného programu království.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..