Ruský jaderný regulační úřad Rostechnadzor vydal povolení potřebné k zahájení provozu na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, uvedla dne 23. ledna státní jaderná korporace Rosatom. Blok v současné době prochází testy a postupným zvyšováním výrobní kapacity, uvedla korporace a dodala, že na základě výsledků testů bude rozhodnuto o datu, kdy bude tento blok připojen k rozvodné síti.

jaderná energie - Ruský regulátor schválil spuštění čtvrtého bloku JE Rostov - Nové bloky ve světě (Rostov unit 4 460 Rosatom) 1
Čtvrtý blok JE Rostov (zdroj: WNN)

„Získání tohoto povolení od úřadu Rostechnadzor na počátku spouštěcí fáze znamená, že může být provedeno postupné zvyšování kapacity reaktoru v tomto bloku,“ uvedl ve svém prohlášení Andrey Gorbunov, hlavní inženýr v JE Rostov. „Dosažení kapacity 35 % znamená jednu z nejdůležitějších a nejzodpovědnějších fází při uvádění do provozu – připojení turbogenerátoru,“ dodal.

Postup uvádění do provozu zahrnuje celou řadu inspekcí a zkoušek v různých etapách, stejně jako testování různých částí zařízení, uvedla korporace Rosatom. To je nezbytné pro potvrzení spolehlivosti a bezpečnosti bloku během provozu. Po spuštění turbíny se provedou elektrické zkoušky a až po úspěšném dokončení všech potřebných úkolů bude blok připojen do sítě, dodala společnost.

Přípravy na fyzické spuštění čtvrtého bloku započaly dne 6. prosince minulého roku, a to se zakládáním jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru. Během pěti dnů bylo instalováno všech 163 palivových článků a dne 29. prosince byl blok přiveden na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu.

Rostovská jaderná elektrárna se nachází na břehu Cimljanského vodního díla, téměř 14 km od města Volgodonsk. Od počátku 80. let jsou pro tuto lokalitu naplánovány celkem čtyři tlakovodní reaktory VVER s instalovaným výkonem 1000 MWe. Výstavba prvních dvou bloků začala už v 80. letech, avšak pokrok znejistěl. První a druhý blok JE Rostov nakonec vstoupily do komerčního provozu v březnu 2001, respektive v říjnu 2010. Třetí blok byl připojen k rozvodné síti v prosinci roku 2014.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..