Rusko a Srí Lanka uspořádaly v minulém týdnu rozhovory o navázání spolupráce při mírovém využívání jaderné energie. Nikolay Spassky, zástupce generálního ředitele ruské státní jaderné korporace Rosatom, se dne 16. a 17. ledna setkal s Ranjithem Siyambalapitiyou, srílanským ministrem pro energetiku a obnovitelnou energii, a Susilem Premajayanthou, srílanským ministrem vědy, technologií a výzkumu.

jaderná energie - Rusko a Srí Lanka plánují spolupracovat v oblasti jaderné energie - Ve světě (Russia Sri Lanka January 2019 460 Rosatom) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

Ruská delegace, kterou přivítal prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena, také uspořádala rozhovory s radou Atomic Energy Board a s regulační radou Atomic Energy Regulatory Council of Sri Lanka.

Korporace Rosatom uvedla, že strany „podrobně diskutovaly o celé řadě otázek týkajících se navázání spolupráce mezi Ruskou federací a Srí Lankou v oblasti mírového využívání atomové energie“ a dodala, že „dialog bude pokračovat“. Zástupce generálního ředitele Spassky pozval mezirezortní delegaci, aby navštívila Rusko k dalšímu jednání a prohlédnutí ruských jaderných zařízení. Státy rovněž diskutovaly o účasti Srí Lanky na výroční konferenci korporace Rosatom a výstavě Atomexpo v letošním roce.

V září roku 2010 vláda Srí Lanky pověřila svoji radu Atomic Energy Board, aby vypracovala studii proveditelnosti týkající se využívání jaderné energie pro výrobu elektřiny přibližně od roku 2025. V roce 2011 Srí Lanka oznámila, že zřídí regulační radu Atomic Energy Regulatory Council, která umožní jak zavedení technologie výroby jaderné energie v zemi, tak řešení problémů týkajících se bezpečnosti radioaktivních zdrojů i řešení radiačních mimořádných událostí.

V únoru roku 2015 Srí Lanka a Indie podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energie. Cílem dohody je usnadnit spolupráci při předávání i výměně znalostí a odborných zkušeností, při sdílení zdrojů, budování kapacit a školení pracovníků v oblasti mírového využívání jaderné energie – včetně využívání radioizotopů – jaderné bezpečnosti, radiační bezpečnosti a jaderného zabezpečení. Tato dohoda by také mohla usnadnit spolupráci v oblastech nakládání s radioaktivním odpadem, zmírňování jaderných i radiačních nehod a ochrany životního prostředí.

Oddělení jaderné medicíny na univerzitě Peradeniya na Srí Lance je již více než 40 let podporováno Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Toto středisko, jediné svého druhu v zemi, využívá nukleární medicínu k diagnostice, léčbě a zvládání rakoviny i dalších nemocí. Podpora ze strany agentury MAAE zahrnuje poskytování vybavení, školení a vytváření bezpečnostních norem.

Priyanee Wijesekera, velvyslanec a stálý reprezentant Srí Lanky, řekl v září 2016 v rakouské Vídni na 60. řádném zasedání Generální konference agentury MAAE, že zřízení nezávislého regulačního orgánu „demonstruje odhodlání a závazek Srí Lanky zajistit naprosto mírovou povahu jaderných aplikací a využívání jaderných technologií na Srí Lance“.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..