Ruská státní komise Russian State Expert Examination Board (Glavgosexpertiza) oznámila, že plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov splňuje stavební normy. Orgán uvedl, že dne 9. prosince schválil projekt v nejsevernějším ruském městě Pevek, který je financován společností Rosenergoatom – dceřinou společností korporace Rosatom – jež je provozovatelem této jaderné elektrárny.

jaderná energie - Ruská plovoucí jaderná elektrárna splňuje stavební normy - Ve světě (Akademik Lomonosov floating NPP 460 Rosenergoatom) 1
Akademik Lomonosov (zdroj: WNN)

JE Akademik Lomonosov, v současné době ukotvená v Baltské loděnici v Petrohradě, obsahuje dva jaderné reaktory typu KLT-40S s instalovaným výkonem 35 MW, které jsou podobné těm, jež se používají v ruských jaderných ledoborcích.

„Po prozkoumání předložených materiálů komise Glavgosexpertiza dospěla k závěru, že projektová dokumentace a výsledky inženýrských průzkumů v zařízení jsou v souladu s technickými předpisy a dalšími stanovenými požadavky,“ sdělily komise Glavgosexpertiza a společnost Rosenergoatom ve shodných prohlášeních. „Projektová dokumentace je v souladu s předchozími inženýrskými průzkumy,“ dodaly obě instituce. Komise Glavgosexpertiza také „zjistila, že odhadované náklady na projekt jsou v rámci předpokládaných mezích“, uvedla.

Ruský „jednotný energetický systém“ pokrývá přibližně 15 % jeho území a využívání jaderné energie je „nejoptimálnějším způsobem“ jak dodávat teplo a energii do odlehlých oblastí, které zabírají přibližně polovinu území Ruské federace, prohlásila komise.

Kýl plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov byl položen v dubnu roku 2007 společností Sevmash sídlící v Severodvinsku, avšak v srpnu 2008 korporace Rosatom zrušila smlouvu – zřejmě kvůli vojenskému vytížení společnosti Sevmash – a přemístil kýl do Baltské loděnice do Petrohradu, která má zkušenosti s budováním jaderných ledoborců. Nové pokládání kýlu se uskutečnilo v květnu 2009 a loď o váze 21 500 tun, délce 144 metrů a šířce 30 m byla spuštěna na vodu koncem června 2010. Dva reaktory KLT-40S s výkonem 35 MWe byly instalovány v říjnu roku 2013.

Lodě přepravující náklad na realizaci podpůrných systémů JE Akademik Lomonosov dorazily do přístavu Pevek, nacházejícím se v ruské oblasti Čukotka, v říjnu minulého roku. Elektrárna bude v květnu vlečena do Murmansku, v říjnu proběhne zakládání paliva a uvedení do provozu se očekává v listopadu příštího roku.

Tato elektrárna je určena k nahrazení výstupní kapacity ze stárnoucí jaderné elektrárny Bilibino v oblasti Čukotka. První blok JE Bilibino má být podle plánů trvale odstaven v roce 2019 a celá elektrárna bude uzavřena v roce 2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..