Pondělí, 26 října
Shadow

Ruská plovoucí jaderná elektrárna splňuje stavební normy

Ruská státní komise Russian State Expert Examination Board (Glavgosexpertiza) oznámila, že plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov splňuje stavební normy. Orgán uvedl, že dne 9. prosince schválil projekt v nejsevernějším ruském městě Pevek, který je financován společností Rosenergoatom – dceřinou společností korporace Rosatom – jež je provozovatelem této jaderné elektrárny.

Akademik Lomonosov (zdroj: WNN)

JE Akademik Lomonosov, v současné době ukotvená v Baltské loděnici v Petrohradě, obsahuje dva jaderné reaktory typu KLT-40S s instalovaným výkonem 35 MW, které jsou podobné těm, jež se používají v ruských jaderných ledoborcích.

„Po prozkoumání předložených materiálů komise Glavgosexpertiza dospěla k závěru, že projektová dokumentace a výsledky inženýrských průzkumů v zařízení jsou v souladu s technickými předpisy a dalšími stanovenými požadavky,“ sdělily komise Glavgosexpertiza a společnost Rosenergoatom ve shodných prohlášeních. „Projektová dokumentace je v souladu s předchozími inženýrskými průzkumy,“ dodaly obě instituce. Komise Glavgosexpertiza také „zjistila, že odhadované náklady na projekt jsou v rámci předpokládaných mezích“, uvedla.

Ruský „jednotný energetický systém“ pokrývá přibližně 15 % jeho území a využívání jaderné energie je „nejoptimálnějším způsobem“ jak dodávat teplo a energii do odlehlých oblastí, které zabírají přibližně polovinu území Ruské federace, prohlásila komise.

Kýl plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov byl položen v dubnu roku 2007 společností Sevmash sídlící v Severodvinsku, avšak v srpnu 2008 korporace Rosatom zrušila smlouvu – zřejmě kvůli vojenskému vytížení společnosti Sevmash – a přemístil kýl do Baltské loděnice do Petrohradu, která má zkušenosti s budováním jaderných ledoborců. Nové pokládání kýlu se uskutečnilo v květnu 2009 a loď o váze 21 500 tun, délce 144 metrů a šířce 30 m byla spuštěna na vodu koncem června 2010. Dva reaktory KLT-40S s výkonem 35 MWe byly instalovány v říjnu roku 2013.

Lodě přepravující náklad na realizaci podpůrných systémů JE Akademik Lomonosov dorazily do přístavu Pevek, nacházejícím se v ruské oblasti Čukotka, v říjnu minulého roku. Elektrárna bude v květnu vlečena do Murmansku, v říjnu proběhne zakládání paliva a uvedení do provozu se očekává v listopadu příštího roku.

Tato elektrárna je určena k nahrazení výstupní kapacity ze stárnoucí jaderné elektrárny Bilibino v oblasti Čukotka. První blok JE Bilibino má být podle plánů trvale odstaven v roce 2019 a celá elektrárna bude uzavřena v roce 2021.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..