Ruský Rosatom odstartoval přípravu k získání potřebných povolení pro výstavbu jaderné elektrárny El Dabaa. Nejdůležitějším z nich je povolení od egyptského dozorného úřadu Egyptian Atomic Energy Agency (EAEA) a podle zdrojů se očekává, že toto povolení získá za 6 měsíců, uvádí egyptský deník Daily News Egypt.

jaderná energie - Rosatom zahajuje povolovací řízení pro jadernou elektrárnu Dabaa - Nové bloky ve světě (vver 1200 1) 1
Jaderná elektrárna se čtyřmi bloky typu VVER-1200, které v Egyptě postaví Rosatom. (Zdroj: Rosatom)

Zdroj z EAEA sdělil, že termín zahájení výstavby první egyptské jaderné elektrárny podléhá řadě povolovacích řízení. Jde například o schválení lokality, hodnocení parametrů elektrárny a jejího dopadu na životní prostředí, hodnocení první bezpečnostní zprávy a až na závěr přijde stavební povolení, které umožní zahájit stavební práce.

Dále zdroj sdělil deníku Daily News Egypt, že egyptská agentura pro životní prostředí EEAA (Egyptian Environmental Affairs Agency) spadající pod ministerstvo životního prostředí schválí umístění jaderné elektrárny poté, co obdrží dokumenty k prostudování od EAEA. Ta jí je má předat během následujících 6 měsíců.

Povolení budou také udělena pro přípravu nového bloku k provozu a zavážení jaderného paliva, dodal zdroj z EAEA. Vysvětlil, že provozní povolení bude vydáno po dokončení všech zmíněných řízení, ale že to tím pro elektrárnu neskončí, protože kontroly ze strany dozorného úřadu v ní budou probíhat během celého jejího provozu.

Egyptský úřad má zájem, aby Egypt těžil z plodů využívání jaderné energie a má zájem ochránit egyptskou komunitu a životní prostředí. Poukázal na vysokou úroveň bezpečnosti jaderné elektrárny, která je konstruována, aby odolala srážce s letadlem, zemětřesení a erupci sopky. Egypt bude dodržovat mezinárodně používané postupy a normy pro nakládání s radioaktivním odpadem a pro minimalizaci rizik.

Zdroj dodává, že na Zemi je ve 31 zemích provozováno celkem 470 jaderných bloků, které mají v souhrnu instalovaný výkon zhruba 392 GW, přičemž jenom Spojené státy provozují 99 jaderných bloků.

Zdroj: Dailynewsegypt.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..