Vědci z Rosatomu nahrazují technologický krok při výrobě jaderného paliva ekologicky šetrnější cestou. Při mikrovlnné denitrifikaci totiž nevznikají kapalné radioaktivní odpady. Jeden ze zapojených výzkumných ústavů informoval na svém webu 11. ledna 2018 o úspěšném provozu zkušební výrobní linky.

jaderná energie - Rosatom vyrobil jaderné palivo pomocí mikrovlnného záření - Palivový cyklus (86dbdc) 1
Horní koncovka prototypu palivové kazety pro reaktor BREST-300. (Zdroj: Rosatom)

Na vývoji mikrovlnné denitrifikace a jejím zavádění do praxe se podíleli pracovníci výzkumného ústavu VNIINM a podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK), obě organizace patří do palivové divize ruského Rosatomu.

Zkušební výrobní linka slouží k produkci oxidu uraničitého (UO2). Nová metoda je založena na tom, že při působení mikrovlnného záření na dusíkaté sloučeniny uranu, které představují mezikrok v technologickém řetězci výroby jaderného paliva, vzniká prášek oxidu uraničitého, což je náplň tablet jaderného paliva. Prášek se spéká za vysoké teploty v peci, čímž vznikají keramické tablety. Ty se potom kompletují s dalšími komponentami jaderného paliva a vznikají hotové palivové kazety.

Důležité je to, že dochází k rozpadu dusíkatých sloučenin uranu za vzniku oxidu, aniž by vznikaly kapalné radioaktivní odpady, které vyžadují speciální nakládání.

„Poprvé jsme v Rusku získali prášek metodou mikrovlnné denitrifikace v průmyslovém měřítku, zatím jen ve zkušebním provozu. Tato technologie je efektivní a v laboratorních podmínkách jsme zjistili, že ji můžeme využít i pro získání směsných uran-plutoniových oxidů. V SCHK jsme smontovali pilotní výrobní linku, provedli jsme zkoušky a získali prášek požadovaných vlastností,“ uvedl vedoucí pracovník ústavu VNIINM Andrej Ščadrin.

Zařízení pro mikrovlnnou denitrifikaci je součástí výzkumných a zkušebních prací v komplexním projektu na přepracování použitého jaderného paliva a na jeho využití v rychlém olovem chlazeném reaktoru BREST-300. Technologický komplex vzniká v podniku SCHK v rámci projektu Proryv realizovaného Rosatomem. Podle dřívějších zpráv ruských tiskových agentur hodlají vědci a inženýři z Rosatomu do konce letošního roku dopracovat technologii výroby oxidového jaderného paliva pomocí mikrovlnného záření ve skutečném průmyslovém měřítku a dokončit vývoj kompletní výrobní linky na palivové články.

Zdroj: RIA Novosti, VNIINM

O autorovi

admin

1 Comment

    Pro kontinuální výrobu dioxidu uranu bude vhodné zajistit u mikrovlnné technologie omezení přístupu vzduchu do reakční komory, případně využít inertních plynů. / nebezpečí vznícení /.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..