Do podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK), který je součástí společnosti TVEL (palivové společnosti Rosatomu), bylo dopraveno zařízení pro modul fabrikace a refabrikace paliva pro reaktor BREST-300. V tomto podniku Rosatom v rámci projektu Proryv buduje pilotní energetický komplex ODEK, který bude zahrnovat zařízení pro přepracování použitého paliva a jeho energetického využití v olovem chlazeném reaktoru.

jaderná energie - Rosatom se připravuje k montáži linky pro výrobu paliva do reaktoru BREST-300 - Inovativní reaktory (3d model odek proekta proryv ploshchadka shk 1024x768) 1
Vizualizace pilotního energetického komplexu ODEK. (Zdroj: Proryv2020.ru)

Součástí výrobní linky jsou rovněž kamerové systémy pro kontrolu procesu kompletace palivových kazet, který musí být kvůli ochraně pracovníků plně automatizovaný.

„Toto zařízení je určeno k několikafázové vstupní kontrole palivových proutků a komponent palivových kazet, k předávání proutků i komponent na linku sestavující kompletní kazety, k provádění výstupní kontroly a balení hotových palivových kazet a jejich přepravě do skladu čerstvého paliva,“ vysvětluje vedoucí oddělení pro výrobu palivových článků ODEK Alexandr Rodovikov.

Dodané zařízení úspěšně prošlo vstupní kontrolou a jeho montáž začne v roce 2018.

 

Cílem projektu Proryv je vytvoření nové technologické platformy jaderné energetiky s uzavřeným palivovým cyklem a dlouhodobé vyřešení problému s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivními odpady. Jedním z postupných cílů je stavba komplexu ODEK, který se skládá z reaktoru BREST-300 s uzavřeným palivovým cyklem a z komplexu pro výrobu směsného paliva (nitridy uranu a plutonia) pro reaktory na rychlých neutronech.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..