Rosatom pokračuje v posilování vazeb se súdánskými kolegy. Koncem prosince 2017 podepsalo Rusko a Súdán dohodu o výstavbě jaderné elektrárny v africké zemi.

jaderná energie - Rosatom plánuje jadernou elektrárnu v Súdánu, dohoda o výstavbě již byla podepsána - Nové bloky ve světě (vver toi 1024) 1
Vizualizace jaderné elektrárny s dvěma bloky typu VVER-TOI. (Zdroj: Rosatom)

Dohoda byla podepsána Dmitrijem Baženovem, ředitelem pro marketing a obchodní rozvoj společnosti Rusatom Overseas (odnože Rosatomu pro zahraniční obchod) a Musou Omer Abu El-Gasimem, zástupcem Ministerstva vodního hospodářství a energetických zdrojů Súdánu.

Obě strany souhlasily s vypracováním studie proveditelnosti výstavby jaderné elektrárny v Súdánu. V rámci studie proběhne průzkum lokality, stanovení klíčových parametrů projektu, jako je technické řešení použité technologie, velikost instalovaného výkonu, charakteristika aktivní zóny, harmonogram realizace projektu, stanovení hlavních milníků a možnosti financování.

„Jaderná elektrárna může pomoci Súdánu s jejich problémem zajištění elektřiny. Jedná se o velko-rozsahový, strategický, projekt, který bude udávat tempo spolupráce mezi oběma stranami v následujících letech,“ sdělil Dmitrij Baženov.

Spolupráce mezi Ruskem a Súdánem v oblasti mírového využívání jaderné energie začala v loňském roce listopadovou návštěvou prezidenta Omara al-Bashira v Rusku. V Soči súdánský prezident podepsal s Ruskem rámcovou dohodu o spolupráci v mírovém využívání jaderné energie. Dohodě předcházelo memorandum o porozumění mezi Rosatomem a ministerstvem vodního hospodářství a energetických zdrojů Súdánu, které bylo podepsáno v červnu 2017 při příležitosti mezinárodního jaderného veletrhu Atomexpo pořádaného v Moskvě.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..