Čtvrtek, 22 října
Shadow

Risingová vyzývá Bulharsko, aby naplnilo potenciál jaderné energetiky

Bulharsko by mělo urychlit výstavbu nových jaderných kapacit, aby uspokojilo rostoucí potřebu po spolehlivé nízkouhlíkové elektřině, sdělila dne 25. ledna členům komise Energy Commission Members  v bulharském parlamentu Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association).

Agneta Rising (zdroj: WNN)

Bulharsko má dlouhodobě pozitivní zkušenosti s jadernou energií a uznává výhody, jež přináší lidem a životnímu prostředí, uvedla asociace sídlící v Londýně a dodala, že existuje silná podpora jak ve vládě, tak mezi širokou veřejností. Nedávná snaha o rozšíření jaderných kapacit v Bulharsku nedosáhla žádného pokroku, konstatovala asociace, ale úsilí o zahájení těchto projektů v minulosti může Bulharsku pomoci k tomu, aby se v budoucnu přiblížilo k jejich dokončení.

Ředitelka Risingová vyzvala bulharskou vládu, aby přinesla nový impuls k novým jaderným stavbám v Bulharsku, přičemž prohlásila: „Očekáváme od vlád, že stanoví jasnou a konzistentní energetickou politiku – politiku, která uznává energetické zdroje s nízkouhlíkovými atributy, jež odrážejí náklady na systém a zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny a podporují investice do projektů nové generace.“

Dále uvedla: „Nastal čas, aby Bulharsko přijalo vedoucí postoj a silně se zavázalo k novému programu pro jadernou výstavbu.“

Rozšiřování jaderné výroby v Bulharsku přinese velké výhody pro jeho hospodářství, pro životní prostředí a obce, které budou hostit nové stavby, uvedla asociace. A jakmile bude nová jaderná kapacita v povozu, bude poskytovat spolehlivou nízkouhlíkovou výrobu elektřiny 24 hodin denně 7 dní v týdnu a bude podporovat stovky vysoce kvalifikovaných pracovních míst, doplnila.

Jaderná energie poskytuje přibližně 35 % bulharské elektřiny. Tato elektrická energie je vyráběna ve dvou blocích s reaktory VVER 1000 provozovaných v jaderné elektrárně Kozloduj. Avšak polovina elektřiny tohoto státu pochází z fosilních paliv, která znečišťují atmosféru a ohrožují klima, uvedla asociace. Bulharsko musí nahradit velkou část z fosilní produkce, a to čistou a nízkouhlíkovou výrobou a zároveň uspokojit rostoucí poptávku po elektřině, vysvětlila asociace.

V období od ledna do října roku 2017 byla poptávka po elektřině o 5 % vyšší než ve stejném období předchozího roku, poznamenala asociace. Vývoj jaderné energie na celém světě je silný a v letošním roce se očekává, že více než 15 GWe nových jaderných kapacit začne dodávat elektřinu – což by byl třikrát vyšší přírůstek, než je průměrná úroveň zaznamenaná za posledních 25 let.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..