Bulharsko by mělo urychlit výstavbu nových jaderných kapacit, aby uspokojilo rostoucí potřebu po spolehlivé nízkouhlíkové elektřině, sdělila dne 25. ledna členům komise Energy Commission Members  v bulharském parlamentu Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association).

jaderná energie - Risingová vyzývá Bulharsko, aby naplnilo potenciál jaderné energetiky - Ve světě (Agneta Rising Symposium 2017 460 WNA 460x309) 1
Agneta Rising (zdroj: WNN)

Bulharsko má dlouhodobě pozitivní zkušenosti s jadernou energií a uznává výhody, jež přináší lidem a životnímu prostředí, uvedla asociace sídlící v Londýně a dodala, že existuje silná podpora jak ve vládě, tak mezi širokou veřejností. Nedávná snaha o rozšíření jaderných kapacit v Bulharsku nedosáhla žádného pokroku, konstatovala asociace, ale úsilí o zahájení těchto projektů v minulosti může Bulharsku pomoci k tomu, aby se v budoucnu přiblížilo k jejich dokončení.

Ředitelka Risingová vyzvala bulharskou vládu, aby přinesla nový impuls k novým jaderným stavbám v Bulharsku, přičemž prohlásila: „Očekáváme od vlád, že stanoví jasnou a konzistentní energetickou politiku – politiku, která uznává energetické zdroje s nízkouhlíkovými atributy, jež odrážejí náklady na systém a zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny a podporují investice do projektů nové generace.“

Dále uvedla: „Nastal čas, aby Bulharsko přijalo vedoucí postoj a silně se zavázalo k novému programu pro jadernou výstavbu.“

Rozšiřování jaderné výroby v Bulharsku přinese velké výhody pro jeho hospodářství, pro životní prostředí a obce, které budou hostit nové stavby, uvedla asociace. A jakmile bude nová jaderná kapacita v povozu, bude poskytovat spolehlivou nízkouhlíkovou výrobu elektřiny 24 hodin denně 7 dní v týdnu a bude podporovat stovky vysoce kvalifikovaných pracovních míst, doplnila.

Jaderná energie poskytuje přibližně 35 % bulharské elektřiny. Tato elektrická energie je vyráběna ve dvou blocích s reaktory VVER 1000 provozovaných v jaderné elektrárně Kozloduj. Avšak polovina elektřiny tohoto státu pochází z fosilních paliv, která znečišťují atmosféru a ohrožují klima, uvedla asociace. Bulharsko musí nahradit velkou část z fosilní produkce, a to čistou a nízkouhlíkovou výrobou a zároveň uspokojit rostoucí poptávku po elektřině, vysvětlila asociace.

V období od ledna do října roku 2017 byla poptávka po elektřině o 5 % vyšší než ve stejném období předchozího roku, poznamenala asociace. Vývoj jaderné energie na celém světě je silný a v letošním roce se očekává, že více než 15 GWe nových jaderných kapacit začne dodávat elektřinu – což by byl třikrát vyšší přírůstek, než je průměrná úroveň zaznamenaná za posledních 25 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..