Po dokončení prvního ze čtyř reaktorů v jaderné elektrárně Barakah sdělil dne 30. ledna jaderný regulátor Spojených arabských emirátů – federální úřad Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR), že provozovatel elektrárny není stále připraven k získání provozní licence.

jaderná energie - Regulační zábrany ve vydání licence pro JE Barakah - Nové bloky ve světě (The four units of ENECs Barakah plant 460) 1
JE Barakah (zdroj: WNN)

Úřad FANR se již v minulém roce zabýval problémy ohledně vydání licence pro společnost Nawah, přičemž uvedl, že provozovatel nebyl připraven převzít kontrolu nad elektrárnou. Společnost Nawah je společným podnikem firem Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a Emirates Nuclear Energy Company (ENEC).

Generální ředitel úřadu FANR Christer Viktorsson vysvětlil novinářům, že jde o „velmi složitý proces“ a doplnil, že „organizační aspekt je důležitější než technický aspekt“.

Sdělil také, že neví, kdy bude společnost Nawah připravena pro získání licence s ohledem na některé zprávy, včetně té od agentury Reuter, která naznačuje, že provozovatel nemusí být připraven ani v letošním roce.

První blok jaderné elektrárny Barakah je kompletní, zatímco bloky číslo 2, 3 a 4 jsou dokončeny z 86 %, 76 % a 54 %. Podle odhadů společnosti se očekává, že všechny čtyři bloky budou v provozu do roku 2020.

Elektrárna se nakonec bude sestávat ze čtyř reaktorů typu APR-1000 vyrobených společností KEPCO. Jedná se o první komerční jadernou elektrárnu v tomto regionu a očekává se od ní, že pokryje čtvrtinu energetických potřeb Spojených arabských emirátů.

Zdroj: Nuclear Street

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..