Společnost Rosenergoatom dokončila montáž reaktorové nádoby prvního bloku jaderné elektrárny Leningrad II, která se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor v západním Rusku. Provozovatel elektrárny, a zároveň dceřiná společnost korporace Rosatom, dne 9. ledna uvedl, že reaktor VVER-1200 je nyní připravován na první kritičnost, jíž má dosáhnout v tomto měsíci.

jaderná energie - Reaktor v prvním bloku JE Leningrad II je kompletní - Nové bloky ve světě (Leningrad II 1 reactor internals 460 Rosatom) 1
Reaktor JE Leningrad II (zdroj: WNN)

Alexander Belyaev, hlavní inženýr v JE Leningrad, uvedl v prohlášení společnosti: „Reaktor je kompletně sestaven, uzavřen a připraven k hydraulickým zkouškám prvního a druhého okruhu, během nichž budeme opět kontrolovat zařízení instalace reaktoru, a nakonec potvrdíme jeho pevnost. Poté bude možné přivést reaktor na minimální řízenou úroveň výkonu.“

Belyaev prohlásil, že tato přípravná fáze „předpokládá celou řadu fyzikálních testů, jež umožní vylepšit neutronové fyzikální charakteristiky prvního paliva založeného do reaktoru, stejně jako prokázat spolehlivost celého kontrolního a bezpečnostního systému instalace reaktoru“.

Stávající Leningradská jaderná elektrárna má čtyři bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Testování pasivního systému odvodu tepla na prvním bloku jaderné elektrárny Leningrad II bylo dokončeno na konci srpna minulého roku a zakládání paliva započalo v prosinci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..