Rakouské nevládní organizace protestují proti zamýšlené dostavbě české jaderné elektrárny v Dukovanech. Své námitky chtějí uplatnit i v rámci posuzování vlivu na životní prostředí (proces EIA), o které energetická společnost ČEZ požádala loni v listopadu. Jaderná energie je „technologická zombie“, citovala dnes agentura APA z prohlášení ekologických organizací. Už dříve avizovalo devět rakouských spolkových zemí, že rovněž hodlají zaslat českému ministerstvu životního prostředí své odmítavé stanovisko k dostavbě nových jaderných bloků.

jaderná energie - Rakouské nevládní organizace protestují proti dostavbě Dukovan - Nové bloky v ČR (edu letecky CEZ) 1
Umístění nových bloků v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Dostavba jaderné elektrárny Dukovany je podle nevládních organizací Global 2000 a atomstopp_oberoesterreich nezodpovědná a hospodářsky nesmyslná. Organizace ve společném prohlášení dnes vyjádřily pochybnosti nejen o bezpečnosti a ekologických důsledcích dostavby elektrárny Dukovany, ale upozornily i na údajnou nehospodárnost jaderných elektráren.

„Je stále jasnější, že se technologický zombie, jakým jaderná energie je, dá při životě udržovat je s pomocí masivních subvenci z peněz daňových poplatníků,“ stojí v prohlášení. To by se mohlo podle organizace Global 2000 týkat i jaderné elektrárny u moravských Dukovan, kde „aliance příznivců dostavby“ údajně „hlasitě volá po státním financování“.

Bez podpory státu se podle druhé z organizací atomstopp_oberoesterreich nedají v současnosti jaderné elektrárny odpovídající evropským standardům vůbec stavět. To podle nich dokazují příklady maďarské elektrárny Paks či britské Hinkley Point C. Pokud se bude česká vláda zdráhat – jako v případě jihočeské elektrárny Temelín – společnosti ČEZ finančně pomoci, hrozí podle hornorakouské nevládní organizace nebezpečí, „že si bude provozovatel ČEZ pohrávat s myšlenkou levnějších způsobů výstavby a pokusí se šetřit, kde jen bude moci“.

Organizace Global 2000 vyzvala, aby úřady zajistily veřejné slyšení za účasti české energetické společnosti ČEZ v Rakousku.

Proti dostavbě jaderných bloků elektrárny Dukovany se staví také všech devět rakouských spolkových zemí. Ve společném prohlášení na konci loňského roku uvedly, že do 15. ledna českému ministerstvu životního prostředí zašlou své odmítavé stanovisko. „Jaderná elektrárna Dukovany leží jen 32 kilometrů od dolnorakouské hranice a v případě nehody ohrožuje Rakousko. Dostavbu striktně odmítáme,“ uvedl tehdy ministr životní prostředí spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf, který proti jaderné energetice v Česku vystupuje dlouhodobě. Protestovat spolkové země ve svém stanovisku hodlají také proti prosincovému prodloužení licence k dalšímu provozu dukovanských bloků tři a čtyři.

ČEZ v prosincové reakci na oznámený protest spolkových zemí uvedl, že prodloužení licence předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny.

Elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny elektřiny, téměř stejně jako v roce 2016. Produkce byla v obou letech nižší kvůli delším odstávkám spojeným s dokončováním investic a prováděním kontrol a testů vyvolaných přípravou dokumentace k žádostem o povolení dalšího provozu bloků. Firma ČEZ už povolení získala pro všechny čtyři bloky Dukovan. Technici minulý rok v elektrárně také dokončili kontroly svarů.

Rakousko se na základě referenda z roku 1978 rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

Také nová rakouská vláda lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ) ve svém programu slíbila, že použije všechny diplomatické prostředky, aby zabránila prodlužování životnosti jaderných elektráren v sousedních zemích i výstavbě nových bloků. Ministryně zahraničí Karin Kneisslová ale při úterní návštěvě na Slovensku v odpovědi na otázku k tamní jaderné elektrárně Mochovce připomněla unijní legislativu, podle které rozhodování o energetických zdrojích patří jednotlivým státům.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..