Příprava detailní technické dokumentace pro projekt jaderné elektrárny Paks II pokračuje. Ruský generální dodavatel v závislosti na průběhu projektu plánuje vypsat balík veřejných zakázek v letech 2018 – 2019.

jaderná energie - Projektu Paks II se chtějí účastnit stovky maďarských firem - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace dvojice nových bloků v JE Paks. (Zdroj: Rosatom)

V první etapě bude postavena infrastruktura pro budoucí plnorozsahovou výstavbu jako například silniční komunikace, ubytování stavebních dělníků a skladové prostory. O tom informoval ministr bez portfeje pro projektování, výstavbu a provoz jaderné elektrárny Paks II, János Süli. Odpovídal na písemné dotazy hlavy parlamentního klubu opoziční strany socialistů.

Podle slov ministra projevilo zájem o zapojení se do projektu JE Paks II několik set maďarských malých a středních firem. Süli také řekl, že v první polovině roku 2018 začne fungovat informační centrum, které bude maďarským firmám předávat nejnovější informace o výběrových řízeních. Kromě toho je připraven plán s cílem zlepšit připravenost budoucích pracovníků i firem pro tento konkrétní projekt a také zvyšování kompetencí maďarských podniků všeobecně.

K těmto krokům bylo přistoupeno, aby bylo možné dostát 40procentní lokalizaci, jak slibuje rusko-maďarská dohoda. Ve své odpovědi Süli také upozornil, že projektová společnost Paks II zaměstnává 362 zaměstnanců, z nichž 93 procent má vysokoškolský titul. Kromě inženýrů ve firmě pracuje také mnoho právníků, ekonomů atd. Süli dále informoval o tom, že se v první řadě mohou účastnit projektu Paks II především malé a střední maďarské firmy podnikající v oblasti strojírenství, stavebnictví a vývoje řídicích systémů.

 

Zdroj: Nepszava.hu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..