Očekává se, že produkce uranu ze společného podniku Inkai v Kazachstánu v letošním roce naroste o více než 25 %, a to podle nové technické zprávy NI 43-101 předložené firmou Cameco, která tento důl vlastní ze 40 %. Předpokládá se, že podnik dosáhne maximální produkce 4 717 tun uranové rudy U3O8 ročně v roce 2020.

jaderná energie - Produkce kazašského dolu Inkai stále stoupá - Ve světě (Inkai ISR Cameco 460) 1
Těžba uranu podnikem Inkai (zdroj: WNN)

Podle nové zprávy – předložené dne 25. ledna, avšak účinné od 1. ledna – produkce dolu Inkai v minuém roce činila 2 494 tun uranové rudy U3O8, z čehož podíl společnosti Cameco činí 1 451 tun. Produkce v letošním roce by měla činit 3 130 tun uranové rudy U3O8, z čehož bude podíl společnosti Cameco představovat 1 542 tun.

Společný podnik Inkai je oprávněn produkovat až 4 717 tun uranové rudy U3O8 ročně a plány nastíněné ve zprávě ukazují, že produkce pokračuje v růstu až do roku 2019, dokud nebude dosaženo licencované kapacity v následujícím roce. Po celou dobu životnosti stávajících zásob nerostných surovin se celkové množství vytěžené rudy formou in-situ leach (ISL) odhaduje na 104 tisíc tun uranové rudy U3O8 s předpokládanou dobou možnosti těžby do roku 2045. Provozní náklady se odhadují na 7,74 dolaru na kilogram uranové rudy U3O8 s odhadovanými kapitálovými náklady 1,89 dolaru za kilogram.

Kazachstán je od roku 2009 předním světovým producentem uranu a jeho produkce v roce 2016 činila 24 560 tun, což představuje 39 % světové produkce. Národní jaderná společnost KazAtomProm dne 4. prosince oznámila svůj záměr snížit plánovanou produkci uranu o 20 % po dobu tří let od měsíce ledna, aby lépe přizpůsobila nabídku s poptávkou. Očekávalo se, že tento krok bude mít za následek snížení produkce o 4 000 tun v letošním roce. Celkem 16 podniků zcela nebo částečně vlastněných společností KazAtomProm se podílí na rozvoji uranových dolů – většina projektů se nachází v provincii Chu-Sarysu v jihocentrální části země. Téměř veškerá produkce uranu v Kazachstánu probíhá formou ISL.

Společnost Cameco dne 8. listopadu oznámila desetiměsíční dočasné pozastavení produkce z těžby na řece McArthur a frézovací operace u jezera Key Lake v severním Saskatchewanu kvůli pokračující nízké ceně uranu. O trhu s uranem se již dlouho uvádí, že je ve stavu nadměrné nabídky a oznámení z konce roku 2017 od společností Cameco a KazAtomProm bylo ostatními dodavateli uranu přijato jako pozitivní zpráva.

Restrukturalizace společného podniku Inkai (známého jako JV Inkai) mezi společnostmi Cameco a KazAtomProm, která vstoupila v platnost dne 1. ledna, znamenala pro společnost Cameco snížení jejího podílu na 40 %, zatímco akcie firmy KazAtomProm se zvýšily na 60 %. Restrukturalizace byla oznámena v roce 2016 a k jejímu dokončení došlo v prosinci loňského roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..