Maďarští odborníci spolupracují s ruskými při vývoji nového typu jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Paks, které jí umožní zvýšit účinnost využití uranu. Ruská palivová společnost TVEL podle maďarského deníku Világgazdaság uvedla, že toho dosáhnou zvětšením objemu uranu obsaženého v palivu a optimalizací poměru vody a uranu v aktivní zóně reaktoru.

jaderná energie - Pro maďarskou JE Paks se připravuje nové palivo - Palivový cyklus (1 1024) 1
Přivařování koncovky palivové kazety pro reaktor typu VVER-440 v podniku MSZ. (Zdroj: TVEL)

Jaderné palivo ruské výroby používá jediná maďarská jaderná elektrárna Paks od svého spuštění v 80. letech min. stol. a její zkušenosti s ním přesahují 120 reaktorroků. Ve výzkumném reaktoru v Budapešti se ruské palivo používá již od 60. let.

Provozní a výkonové ukazatele používaného paliva umožnily elektrárně Paks zvýšit výkon každého bloku na 500 MWe a přejít z 12měsíčního na 15měsíční palivový cyklus. Jde o jedinou jadernou elektrárnu na světě s reaktory typu VVER-440, která pracuje v prodlouženém 15měsíčním cyklu. S projektem přechodu na tento cyklus elektrárna v loňském roce uspěla v maďarské soutěži inovací a hlásí se s ním i do mezinárodní soutěže Quality Innovation Award, která každoročně probíhá ve Finsku.

Palivo pro elektrárnu Paks se vyrábí v podniku MSZ (součást palivové společnosti TVEL), který leží v Elektrostalu poblíž Moskvy. Podle smlouvy mezi výrobcem a elektrárnou budou komerční dodávky pro čtyři maďarské bloky probíhat až do ukončení jejich provozu.

Kromě výroby a vývoje jaderného paliva se maďarsko-ruská spolupráce v oblasti palivového cyklu zaměřuje také na jeho tzv. konec. Maďarsko se společně s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky účastní projektu rychlého výzkumného reaktoru, kde budou probíhat práce v oblasti uzavírání palivového cyklu. Tento projekt bude přispívat do komplexního ruského programu Proryv (česky průlom), který má za cíl zavést do praxe technologie pro přepracování použitého jaderného paliva a jeho další energetické využití v rychlých reaktorech.

Zdroj: VG.hu

O autorovi

admin

jaderná energie - Bulatom: JE Belene se dokáže zaplatit - Palivový cyklus (belene zaklad) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..