Ministerstvo energetiky Republiky Filipíny plánuje uzavřít otázku osudu jaderné elektrárny Bataan, která byla v roce 1984 dokončena, ale nikdy nespuštěna. Odborníci z Ruska a Slovinska jim doporučují elektrárnu rozběhnout, shodují se na tom i odborníci přizvaní z Jižní Koreje.

jaderná energie - Oživení JE Bataan je možné, říká Rosatom - Nové bloky ve světě (power plant 3 740) 1
Jeden blok jaderné elektrárny Bataan s 620MW tlakovodním reaktorem od společnosti Westinghouse. (Zdroj: NAPOCOR.gov.ph)

„Nyní je na mě, abych tuto otázku uzavřel, protože udržování zakonzervované 620MW jaderné elektrárny nás všechny stojí hodně peněz,“ řekl před novináři filipínský ministr energetiky Alfonso Cusi. Filipínská vláda platí ročně za údržbu elektrárny 50 milionů filipínských pesos (zhruba 20,5 milionu korun).

Koncem loňského roku hodnotili technický stav odborníci z Rosatomu, ze slovinské společnosti Gen Energija a z poradenské společnosti Worley Parsons.

Cusi zdůraznil, že jedním z rozhodujících faktorů bude přijatelnost oživení elektrárny Bataan ze strany veřejnosti. „Pokud by si veřejnost nepřála tuto elektrárnu spustit, musím najít nějakou jinou alternativu, protože tuto otázku už musíme jednou provždy uzavřít. Uděláme naši jadernou elektrárnu užitečnou,“ řekl Cuzi. Jako jedna z alternativ se zvažuje přeměna elektrárny na turistickou atrakci.

Před tím, než bude přijato definitivní rozhodnutí o osudu filipínské jaderné elektrárny, ministerstvo energetiky dokončí návrh programu pro zvýšení informovanosti veřejnosti o jaderné energetice.

V listopadu 2017 podepsalo ministerstvo energetiky memorandum o porozumění s Rosatomem, které zajistí podporu při realizaci filipínského programu mírového využívání jaderné energie. Jedním z bodů memoranda je posouzení možnosti výstavby pozemních nebo plovoucích jaderných elektráren na území Filipín.

V září 2017 náměstek ministra energetiky Donato Marcos řekl, že veřejná přijatelnost je největší překážkou pro stanovení oficiálního národního postoje k jaderné energetice. Ten je jedním z 19 požadavků Mezinárodní agentury pro atomovou energii nezbytných pro rozvoj národní jaderné infrastruktury.

Zdroj: Manilatimes.net

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..