Šéf Dozorného úřadu pro hledání jaderného úložiště varoval před populismem a zjednodušováním při hledání německého konečného úložiště pro jaderné odpady. „Je to téma, které může být velmi rychle pojato populisticky,“ řekl Wolfram König, prezident Spolkového úřadu pro jaderně-technickou bezpečnost likvidace (BfE) německé tiskové agentuře DPA. To, na co se zdály být jednoduché odpovědi, typu: „někam to pohřbíme“, „pošleme to do jiné země“ nebo „vystřelíme to do kosmu“ se při bližším ohledání ukázalo být přesouvací taktikou, která je z etických a bezpečnostně-politických důvodů zcela nevhodná. „Odvracení zraku jinam není řešením,“ dodal.

jaderná energie - OIŽP: Německo: Dozorný úřad varuje před populismem při hledání jaderného úložiště - Back-end (setzen von klebeankern en 740) 1
Práce v budoucím hlubinném úložiště nízko a středně aktivních odpadů v bývalém dole Konrad v Německu. (Zdroj: Endlager-konrad.de)

 

König proto považuje za důležité, aby se o tématu hledání jaderného úložiště obecně srozumitelně informovalo a aby byla veřejnost do celého procesu hledání jaderného úložiště zapojena.

Němečtí odborníci a politici mají vhodné místo pro stavbu německého konečného úložiště radioaktivních odpadů nalézt do roku 2031, přičemž se musí jednat o lokalitu, kde se bezpečně uloží radioaktivní odpad do dobu až miliónu let. Hledání jaderného úložiště má probíhat transparentně a na odborné rovině, aby se již neopakovaly chyby z dřívějšího stanovení Gorlebenu jako úložišťové lokality.

Zdroj: OIZP.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..