Zhruba třetinu má za sebou odstávka prvního bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici mají zkontrolováno jaderné palivo, kontrolují například turbogenerátor nebo bezpečnostní systémy. Na reaktorovém sále aktuálně plní použitým palivem speciální kontejnery. Během odstávky mají v plánu provést přes 16 tisíc činností. Připojení bloku k přenosové soustavě plánuje ČEZ v první polovině března.

jaderná energie - Odstávka v Temelíně má za sebou první třetinu - V Česku (5 1024 1) 1
JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

„Máme za sebou měsíc odstávky a činnosti běží podle harmonogramu. Denně probíhají desítky kontrol a revizí. Po jejich dokončení bude následovat zpětná montáž zařízení a celá řada zkoušek,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

V těchto dnech na reaktorovém sále probíhají kontroly parogenerátorů a práce kolem kontejnerů s použitým palivem. Do skladu v areálu elektrárny budou zavezeny tři kontejnery. Aktuálně je použitým palivem naplněn první z nich. Stále je umístěn na reaktorovém sále a v noci bylo dokončeno jeho vysoušení. To se provádí vakuově pomocí speciální trubice. V kontejneru se snižuje tlak až na cca setinu atmosférického tlaku a tím se odvádí zbytková vlhkost. Vlastní vysoušení zabere necelý den. Po provedení potřebných zkoušek těsnosti bude kontejner převezen do skladu použitého paliva.

Aktuálně je ve skladu obsazeno 31 z celkové kapacity 152 skladovacích pozic. Každý rok energetici do skladu dají čtyři až šest kontejnerů s použitým palivem. Do jednoho kontejneru se vejde 19 palivových souborů a plný kontejner váží asi 115 tun, je vysoký 5,5 metru a má průměr 2,3 metru. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii budou kontejnery ve skladu až 60 let. Poté by mělo být použité palivo umístěno do trvalého úložiště. Kapacita skladu vystačí jaderné elektrárně Temelín na 30 let provozu obou bloků.

Na letošek je plánována i odstávka druhého bloku kvůli výměně paliva, jež začne 30. června a potrvá dva měsíce.

Zdroj: ČEZ, ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..